Po podrobné obhlídce všech částí mariánského sloupu z lešení, novém zhodnocení statiky samotného sloupu a nutných laboratorních průzkumech nyní Galerie hlavního města Prahy zahájila první část demontáže, při které byly sneseny sochy sv. Víta, sv. Václava a sv. Vojtěcha z horní etáže architektonického podstavce.

První velká oprava

Nynější restaurování je v podstatě první velkou opravou. „Sochy nebyly nikdy sneseny dolů, byly  opravovány vždy na místě, a to naposledy na konci 80. let minulého století. Byly doplňovány  poškozené partie, ale od doby, kdy byl v 19. století sloup přestavěn, protože byla vyměněna horní deska s Immaculatou, neprošel důkladnější  opravou,“ upozornila M. Foltýnová.

Bude zlatá?

V roce 1884 byla  socha Panny Marie pozlacena, o deset let později byla nahrazena sekanou kopií. Vrátí se zlatá Panna Maria na Hradčanské náměstí? „Měli bychom se držet historie, návrh na pozlacení může padnout, ale myslím, že se památkáři  budou držet původního vzhledu z roku 1736,“ řekla M. Foltýnová.

Dokončení v roce 2016

Náklady na restaurování celého morového sloupu lze zatím jen odhadnout, záleží totiž na dalším průzkumu a skutečném stavu jednotlivých soch. „Je pravděpodobné, že některé ze soch budou nahrazeny sekanými kopiemi, o čemž rozhodnou další expertizy. Samotný dřík by měl zůstat zachován, není, jak se zdá, poškozen. Proto ceny restaurování zatím jen odhadujeme na částku mezi 10 až 20 miliony korun, které ale nejdou z rozpočtu galerie a z městského rozpočtu,“ uvedla M. Foltýnová. V závislosti na náročnosti prací je odhadována i doba dokončení prací. „Za ideálních podmínek by to mohlo být v roce 2016,“ dodala M. Foltýnová. 

Památka na poslední morovou ránu

Monumentální pískovcový sloup s náročnou sochařskou výzdobou stojí uprostřed Hradčanského náměstí, v místě, kde se při velkém moru v letech 1713–1714 konaly bohoslužby pod širým nebem. Stavbu sloupu schválil císař Karel VI. v roce 1725 a v roce 1726 byl položen jeho základní kámen.