Seznam dopravců, u kterých je možné využít přestupní jízdenky, najdete zde, interaktivní mapu PID zde.

Cena jízdného je odlišná podle pásma a času tak, že území hl. m. Prahy pojme čtyři tarifní pásma, okolí města na území Středočeského kraje je rozděleno na pět vnějších pásem. Základní jízdenka s přepravní dobou 90 minut stojí 32 Kč, na půlhodinovou jízdu lze využít jízdenku v ceně 24 Kč. Jako celoroční jízdenka slouží Opencard, Dopravní podnik také na čísle 902 06 nabízí zaslání SMS jízdenky (další informace zde), další informace o jízdném zde.

Metro

 

Pražská podzemní dráha denně přepraví milion cestujících. Má tři trasy a 57 stanic, z nichž tři – Můstek, Muzeum a Florenc – jsou přestupní. Rozlišují se podle písmen a barev: trasa A je zelená (Dejvická–Depo Hostivař), B žlutá (Zličín–Černý Most), C červená (Letňany–Háje).

Metro jezdí denně od 5.00 do 24.00 h, intervaly jsou v době ranní špičky kolem dvou minut, v nočních hodinách deset minut. Nové vybudované stanice jsou bezbariérové, některé starší také. Další informace na stránkách Dopravního podniku.

Tramvaje

Pražská tramvajová trať patří mezi největší v České republice – údaje z roku 2007 říkají, že na 140 km tratí vyjelo 934 vozů na 25 denních a 9 nočních linkách. Průměrná obsazenost je milion cestujících denně.

Provoz tramvají začíná kolem páté hodiny ranní a končí krátce po půlnoci, aby navazovaly na poslední vlaky metra. Pak do ulic vyjíždějí noční spoje s dvouciferným označením začínajícím číslicí 5 a s půlhodinovými intervaly. Více informací a jízdní řády hledejte na adrese www.dpp.cz.

Autobusy

Zodpovědný přístup k životnímu prostředí velí autobusové spoje využívat především na okrajových částech města, v nočních hodinách i jako prostředek příměstských linek řady 300. Autobusy jsou nyní modernizovány za vozy s hybridním pohonem.

Zejména v autobusové dopravě dochází k největšímu pokroku v přepravě osob s omezením pohybu, a tak Dopravní podnik kupuje nízkopodlažní vozy. Více informací a jízdní řády zde.

Přívozy

 

Také lodě jsou součástí pražské hromadné dopravy s tou výjimkou, že na nich neplatí SMS jízdenka ani jízdenka nepřestupní. Přívozy jsou rozděleny na pět tras (P1: Sedlec–Zámky, P2: V Podbabě–Podhoří, P3: Lihovar–Dvorce-Žluté lázně, P5: Císařská louka–Kotevní, P6: Modřany–Lahovičky) a kromě rychlého spojení s oběma břehy Vltavy jsou také často využívány jako vyhlídkové plavby. Více informací a jízdní řády na adrese: www.prazskeprivozy.cz.

Lanovka

Lanová dráha, jejíž provoz byl zahájen v roce 1891, usnadňuje turistům cestu z tramvajové zastávky Újezd k Petřínské rozhledně. Je v provozu od dubna do října denně mezi 9.00 až 23.30 h, cena MHD jízdenky je 26 korun. Lanovka uveze 200 lidí, jízda trvá tři minuty. Více informací zde.

Jízdní kolo

Jako moderní dopravní alternativa je považováno jízdní kolo v Praze z hlediska přepravy na počátku svých možností. Objem cyklistické dopravy se však stále zvyšuje, proto je kladen vyšší důraz na zapojení cyklodopravy do dopravního systému města pomocí integračních opatření v hlavním dopravním provozu. Páteř tvoří cyklotrasy (kolem Vltavy a okružní kolem města), čím dál víc se uplatňují cyklopruhy včleněné do vozovky a cyklostezky buď samostatné, anebo společně pro pěší. Více informací na stránkách Praha cyklistická.

Automobil

 

Jízda po Praze se v autě doporučuje jen v naléhavých případech, do většiny destinací se pohodlně dostanete městskou hromadnou dopravou. Problémem je i parkování v centru, protože Praha 1, Praha 2, Praha 3 a Praha 7 vyčlenily většinu parkovacího místa pro své rezidenty.

Taxi

Praha dbá na férové ceny taxislužby a maximální sazba za kilometr je 28 Kč. Jistotu zákazník získá na stanovištích Fair Place, kde správci pasazéřům zaručují profesionální přístup a férovou cenu. Většina dobrých taxikářských firem má své telefonní dispečinky a vozy žluté barvy.