Cena jízdného je odlišná podle pásma a času tak, že území hl. m. Prahy pojme čtyři tarifní pásma, okolí města na území Středočeského kraje je rozděleno na pět vnějších pásem. Základní jízdenka s přepravní dobou 90 minut stojí 40 Kč, na půlhodinovou jízdu lze využít jízdenku v ceně 30 Kč. K předplatnému slouží čipová karta Lítačka. Dopravní podnik také na čísle 902 06 nabízí zaslání SMS jízdenky (další informace zde), další informace o jízdném zde.

Metro

V síti pražského metra mohou cestující na třech trasách linek A, B a C využívat 57 stanic, z nichž tři jsou přestupní, na cca 60 km tratí. Rozlišují se podle písmen a barev: trasa A je zelená (Dejvická–Depo Hostivař), B žlutá (Zličín–Černý Most), C červená (Letňany–Háje). Metro jezdí denně od 5:00 do 24:00 hodin.

Provozovatelem metra je Dopravní podnik hlavního města Prahy, a. s., který je stoprocentně vlastněn hlavním městem. Na jeho stránkách si můžete pohodlně zjistit spojení i v kombinaci s tramvajovou a autobusovou dopravou, stáhnout si orientační plánek hromadné dopravy anebo zjistit aktuální dopravní situaci.

Tramvaje

Pražská tramvajová trať je velmi hustá, navazuje jak na trasy metra, tak autobusové spoje. Denní provoz, tj. v době od 5:00 do 24:00 hodin, zajišťují tramvajové linky s čísly 1-26, přehled linek včetně jízdních řádů je k dispozici zde. Noční tramvajové linky mají čísla 91-99, jízdní řády nočních linek naleznete na portálu jízdních řádů.

 

Autobusy

Zodpovědný přístup k životnímu prostředí velí autobusové spoje využívat především na okrajových částech města, v nočních hodinách i jako prostředek příměstských linek řady 300. Autobusy jsou nyní modernizovány za vozy s hybridním pohonem.

Zejména v autobusové dopravě dochází k největšímu pokroku v přepravě osob s omezením pohybu, a tak Dopravní podnik kupuje nízkopodlažní vozy. Více informací a jízdní řády zde.

Přívozy

Také lodě jsou součástí pražské hromadné dopravy s tou výjimkou, že na nich neplatí SMS jízdenka ani jízdenka nepřestupní. Přívozy jsou rozděleny na pět tras (P1: Sedlec–Zámky, P2: V Podbabě–Podhoří, P3: Lihovar–Dvorce-Žluté lázně, P5: Císařská louka–Kotevní, P6: Modřany–Lahovičky) a kromě rychlého spojení s oběma břehy Vltavy jsou také často využívány jako vyhlídkové plavby. Více informací a jízdní řády na adrese: www.prazskeprivozy.cz.

Lanovka

Lanová dráha, jejíž provoz byl zahájen v roce 1891, usnadňuje turistům cestu z tramvajové zastávky Újezd k Petřínské rozhledně. Je v provozu od dubna do října denně mezi 9.00 až 23.30 h, cena MHD jízdenky je 26 korun. Lanovka uveze 200 lidí, jízda trvá tři minuty. Více informací zde.

Jízdní kolo

Jako moderní dopravní alternativa je považováno jízdní kolo v Praze z hlediska přepravy na počátku svých možností. Objem cyklistické dopravy se však stále zvyšuje, proto je kladen vyšší důraz na zapojení cyklodopravy do dopravního systému města pomocí integračních opatření v hlavním dopravním provozu. Páteř tvoří cyklotrasy (kolem Vltavy a okružní kolem města), čím dál víc se uplatňují cyklopruhy včleněné do vozovky a cyklostezky buď samostatné, anebo společně pro pěší. Více informací na stránkách Praha cyklistická.

Automobil

Jízda po Praze se v autě doporučuje jen v naléhavých případech, do většiny destinací se pohodlně dostanete městskou hromadnou dopravou. Problémem je i parkování v centru, protože Praha 1, Praha 2, Praha 3 a Praha 7 vyčlenily většinu parkovacího místa pro své rezidenty.

Taxi

Praha dbá na férové ceny taxislužby a maximální sazba za kilometr je 28 Kč. Jistotu zákazník získá na stanovištích Fair Place, kde správci pasazéřům zaručují profesionální přístup a férovou cenu. Většina dobrých taxikářských firem má své telefonní dispečinky a vozy žluté barvy.