Praha očima cizince

Celkový počet: nejméně 86
Na stránce:
  • Je to o lidech
    Celkově je Praha skvělé město pro život. Mé důvody nikoho nepřekvapí – architektura, pivo, řeka, místní dívky a také to, že tu funguje městská doprava. V Bristolu, odkud pocházím, je mnohem dražší a nespolehlivá.
  • Jak potkat lásku svého života v městě svých snů
    Do „zlatého města“ jsem se vrátil z Rochesteru ve státě New York zhruba před dvěma lety. Poprvé jsem ale město navštívil v roce 1993 a od té doby jsme toho spolu zažili spoustu. Teď žiju šťastně se svou krásnou přítelkyní a s kočkou Potato na Vinohradech. Praha ke mně nikdy nepřestala promlouvat. Nevím, jestli spolu zůstaneme navždy, jen doufám, že na tom budu tak dobře jako ona po tisíci letech.
  • Erasmus v Praze
    Proč jsem si vybrala Českou republiku? Abych pravdu řekla, nevybrala jsem si já Českou republiku, ale ona si vybrala mě a já jsem moc ráda, že to udělala!
  • Český strach z „těch druhých“
    I přes nejlepší snahu české vlády a jejích specialistů pro vztahy s veřejností vykreslit Prahu jako zábavymilovné, moderní a skutečně evropské hlavní město, jsem měl vždycky dojem, že je to spíš město pustošené neoliberálním kapitalismem a dodnes drcené tíhou vlastní temné historie. Město plné otrávenosti a paranoie. Domov Franze Kafky. Když jsem sem přijel, nadchlo mě a současně zděsilo, že je to přesně ten případ.
  • Nezapomeňte si jízdenku!
    Tak tady jsem, další cizinka v České republice, která se snaží zároveň přežít, bavit se, a taky něco tvořit. Je mi 24 let, jsem z Turecka, studuji design a bydlím tady už rok a půl. Žiju tu se svým přítelem a je mi v tomhle městě plném umění a designu moc dobře.
  • Začátky a kulturní rozdíly
    Do Čech jsem přijela studovat v roce 2005. Byl to tehdy můj první pobyt v Evropě a Čechy se staly mou první zastávkou. Po osmi měsících intenzivního studia češtiny v malém, ale krásném lázeňském městečku Poděbrady jsem se přestěhovala do Prahy.
  • Praha potřebuje Panto
    Existuje hodně aspektů západní kultury, které pomalu, ale jistě pronikají do českého kalendáře, a lidé na ně zpočátku reagují se směsicí zvědavosti i zášti: Valentýn, Halloween a Santa už to zvládli, ať už jsou teď v oblibě, či ne. Zdá se už být pravidlem, že cokoli, co se objeví v americkém filmu, seriálu nebo popovém hitu, dřív nebo později prosákne do českého konzumního životního stylu.
  • Jak jsem začala nový život
    Přijela jsem do ČR studovat chemii na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. Požádala jsem o stipendium a dostala jsem je. Tak tady bydlím už zhruba šest let a byla to léta plná emocí.
  • Ze Sardinie obklopené mořem do vnitrozemského srdce Evropy
    Můj život v Praze začal teprve před dvěma měsíci; po ukončení studia jsem se rozhodl, že odjedu z Itálie a najdu si práci v tomhle fantastickém městě.
  • Češi jsou dobrosrdeční lidé
    Vážně nevím, kde začít…, a tak jen zopakuji, co říká spousta dalších lidí. Praha je skvělá!
  • Praha je kouzelné město
    Poprvé jsem navštívila Prahu v červnu 2008. Byla to pro mě úplně nová zkušenost, a aniž bych o tom tehdy nějak moc přemýšlela, právě tato zkušenost mi nakonec změnila celý život.
  • Festivalová zábava – a bez holínek!
    Netroufl bych si tvrdit, že v České republice neprší, kdepak, ale britského návštěvníka možná překvapí, že se tu dá užít si spoustu hudby na víkendovém festivalu, aniž je přitom nutné investovat do pořádných holínek!
  • Výměnný program
    Nu…v roce 2008 jsem měla končit střední školu, ale právě tehdy jsem se rozhodla vstoupit do výměnného programu klubu rotariánů. Prošla jsem nezbytnými testy a byla jsem vybrána do České republiky. Zpočátku jsem měla obavy jít v pouhých sedmnácti letech do cizí země. Ale udělala jsem ten krok! Žila jsem rok v Jindřichově Hradci a nakonec to vlastně byl jeden z nejlepších roků mého života. Žila jsem po česku, chodila každý den do školy, jedla knedlíky, naučila jsem se česky a našla si spoustu nových přátel, a tak jsem si tuhle zemi zamilovala. Díky téhle zkušenosti jsem dospěla, ale v roce 2009, když výměnný program skončil, jsem se bohužel musela vrátit do Brazílie.
  • Svobodné město (Zakažte kouření!)
    Jakožto cizinec žijící v Praze jsem ochoten akceptovat téměř vše, co toto město nabízí. Kdybych však mohl zdejším občanům něco do budoucna doporučit, pak by to definitivně byl zákaz kouření v místnostech. Odborníci již dávno dokázali, že kouření i pasivní vdechování kouře mají škodlivý vliv na zdraví. Zbytek věcí, o kterých tu budu psát, jsou čistě mé osobní názory.
  • Čas na rekapitulaci
    Právě mi začíná druhý rok pobytu v Praze a zároveň druhý rok, který částečně strávím vyučováním anglického jazyka. Právě teď je ten správný čas na rekapitulaci zážitků, které mi přinesl život v tomto fascinujícím městě, a všeho, co jsem se zde naučila.
  • Jak jsem v Praze začínala
    Do Prahy jsem se dostala díky univerzitě, když jsem se zapojila do programu Erasmus. Nejdřív jsem se toho obávala, protože v té době jsem neuměla příliš dobře anglicky, jako ostatně většina Španělů. Ale naštěstí jsem se zlepšila.
  • Praha: křižovatka mezi východem a západem
    Na stěhování se do historického města Prahy jsem se náramně těšil. Ono slyšet o ní tolik zajímavého a párkrát sem zajet na návštěvu není totéž jako tu skutečně žít. Ale stejně se tu i po jediném měsíci cítím jako doma díky lidem a báječným zážitkům.
  • Zpětný pohled
    Československo 1989
  • Pivní chuťovky
    Popíjení v České republice není jen tak nějaká zábava. Je to umění. Za dlouhá staletí Češi dovedli k dokonalosti nejen správné složení piva, ale navíc i ty správné kombinace jídla, které se k němu hodí. U nás v Americe máme jen arašídy, brambůrky a takové to napěněné křupavé nic. Zato tady mají něco úplně jiného, něco, co mě nejdřív dočista zaskočilo, to musím přiznat. Jídla, která bych nikdy nejedl, která podle mě ani nejsou poživatelná.
  • Pohled zvenčí
    Jako jeden z mnoha cizinců, kteří se v tichosti a spokojeně usadili v regionu „Praha-venkov“, který jeho vlastní hrdí obyvatelé nazývají Morava, nemám s hlavním městem mnoho kontaktů.
Celkový počet: nejméně 86
Na stránce: