To se mi splnilo v roce 2009, kdy jsem byla v Praze na jednodenním zájezdu. Upřímně řečeno ta první návštěva mě tak trochu zklamala, protože tam byla spousta turistů a nedalo se plně si vychutnat různá úžasná místa. Jsem ale velmi ráda, že se mi v r. 2012 naskytla možnost přijet sem na několik let studovat. Musím říci, že je to nejkrásnější město; je plné historie a zajímavých míst, a také můžu s radostí říci, že je Praha i útulné město k bydlení a poskytuje veškeré pohodlí, které člověk potřebuje.

Pražané se zajímají o knihy a kulturu

Ráda bych se s vámi podělila o výčet toho, co činí Prahu tak přitažlivou:

Když člověk nastoupí do metra, má pocit, že přišel do knihovny: všichni si čtou… – noviny, knížky, e-knihy, cokoli…, a to ať už sedí, nebo stojí. Vždycky užasnu, když někdo z tašky či batohu vytáhne objemnou knihu a začne si číst, a upadám do rozpaků, když sama nemám ke čtení nic. A navíc tuhle atmosféru ještě umocňují plakáty s reklamou… Hádejte! Na knihy!

Líbí se mi, že Praha nebo lépe řečeno lidé a umělci v Praze jsou kreativní a uznávají kulturní aktivity. Reklama není nudná (alespoň většinou ne), sochy jsou neobvyklé a originální, umělci se dokážou vyjádřit (první asociace je samozřejmě na díla Davida Černého, ale nemyslím tím jen jeho). Skoro každá budova a místo mají svou vlastní historii. Lidé chodí do opery a do divadla, na výstavy, koncerty a festivaly, a Praha takových příležitostí nabízí stovky! A o víkendu lidé nesedí doma, raději chodí do města nebo do okolí, chodí na výlety nebo lyžovat, nebo jen tak relaxovat.

Město sportu a pejskařů

Lidé chodí běhat, kdekoli a kdykoli. Může být časné ráno nebo večer, vždycky uvidíte někoho, jak běhá, ať už v centru, nebo někde v sousedství. A nejde jen o běh, hodně jsou vidět i jízdní kola a kolečkové brusle. Parky jsou plné dětí, mladých lidí, dospělých i starších, kteří sportují, a je úchvatné vidět děti, které se sotva naučily chodit a už se umějí udržet i na bruslích. Celé město se hýbe, lidé rádi tráví svůj volný čas aktivně. A co je nejoblíbenější sport o víkendech? – Výšlapy!

Mám moc ráda psy. Jsem tak šťastná, když vidím, jak skoro každý tu má psa… – velkého, malého, nebo i dva. A majitelé berou svoje psy všude s sebou…, do MHD, do obchodů, do parků, po ulicích, na procházku nebo běhat, buď na vodítku, nebo ve speciální tašce. A psi jsou vychovaní – neštěkají, když se nic neděje, a poslouchají svoje pány. I jejich majitelé jsou vychovaní – vědí, kdy mají mít psa na vodítku a kdy to není třeba, kdy si s nimi hrát, a taky po nich uklízejí.

Doprava, jídlo a pivo – všechno skvělé

Hromadná doprava (autobusy, tramvaje, metro) jezdí na čas a je snadno dostupná ve všech částech města. Mobilní aplikace a webové stránky člověku pomůžou najít nejkratší cestu. Je tu dobré jídlo a ceny jsou dostupné. Když nemáte náladu vařit doma, vždycky můžete zajít do restaurace a nemusíte se příliš starat o účet… Za pět eur si dáte dobrý pracovní oběd a za deset můžete mít už dobrou večeři i s pivem. Ach ano, pivo, české pivo rozhodně stojí za ochutnání.

Tak tohle je Praha. Město Franze Kafky, město dějin a město inspirace. Člověk ji může obdivovat donekonečna, absolutně se nedá ignorovat.