Můj sen

A tak jsem se rozhodla přestěhovat do Prahy. Nebylo to ale žádné náhlé prozření. Navštívila jsem Prahu už několikrát předtím a už jsem se tu přátelila s mnoha Čechy a také jsem se už začala učit česky; byl to takový logický vývoj.

Splněný sen

A tak jsem v říjnu 2012 stanula na letišti Václava Havla. Díky přátelům jsem na první měsíc našla podnájem na sídlišti Luka. Ano, byla to paneláková džungle, žádné moje vysněné místo, a tak jsem hned začala hledat něco blíž centra města. O několik týdnů později jsem už bydlela v kouzelném bytě na Žižkově, hned vedle televizní věže. Měla jsem z toho ohromnou radost. Ve srovnání s maličkými byty, jaké se dají pronajmout v Paříži a v Lucemburku, bylo moje bydlení obrovské a cenově únosné. Žít v centru velkého města jako cizinec není nic zvláštního nebo těžkého. Praha je živoucí multikulturní město s příjemnou českou příchutí. A taky, ve srovnání s Paříží, je bezpečná. Jenom jsem slyšela, že je radno vyhýbat se parku před hlavním nádražím, kterému se přezdívá „Sherwood“. Já jsem se mu nicméně nevyhýbala a nikdy se mi nic nestalo. Co se týče lidí, je pravda, že Češi nepatří zrovna k usměvavým národům. Hlavně prodavači v obchodech nejsou tak milí jako ve Francii. Ale jakmile se člověk s někým seznámí, zjistí, že jsou to vstřícní, přátelští, upřímní a pohodoví lidé. Češi mají pohodu rádi. Jako Evropanka jsem se nemusela zabývat imigračními dokumenty a procedurami. Jen jsem se zaregistrovala na cizinecké policii, kde to šlo docela hladce.

Všední dny

Co se týče každodenního života, opravdu jsem si Prahu náramně užívala. Po práci mě bavilo prozkoumávat uličky Starého Města, polehávat v parku a vychutnávat si atmosféru pivních zahrádek. Praha je pro mladé lidi z ciziny velmi pohodlná. Je v ní zábava a taky bezpečno. Ostatním cizincům bych doporučila Riegrovy sady, příjemné bary a restaurace na Vinohradech a na Žižkově nebo prázdné Staré Město v noci, když zmizí všichni turisté.

Praha: můj sen o budoucnu

Po roce jsem se z Prahy odstěhovala, protože jsem dostala nabídku na práci v jiné zemi. Bydlet v Praze se mi opravdu líbilo a ráda bych se někdy vrátila a možná zůstala i déle. A tak opět sním svůj pražský sen.