Je načase vyrazit do obchodů za dárky! Je to můj koníček!

V tomhle městě se bydlí báječně v každou roční dobu, ale v zimě to tu opravdu žije. Panuje tu kouzelná stylová atmosféra, zvlášť, když napadne sníh. Jako pro rodiče je to pro mě velká pomoc, protože můžeme prostě skočit do zimních  kombinéz, vyjít ze dveří a hned tu máme spoustu malých kopečků, po kterých se můžeme vozit. Myslím, že si to užívám snad ještě víc než děti. Před pár lety jsme s dcerou dostali pozvání do Krkonoš. Bylo to parádní, když jsme spolu jezdili na sáňkách z kopce; byla to ještě o trochu větší legrace než u nás za domem.

Asi tak před čtyřmi lety jsem se jednou vracel z práce domů a venku sáňkovala spousta dětí. To člověk musí dávat dobrý pozor, aby ho někdo nesmetl z chodníku! Ale viděl jsem, jak se jeden klučina řítí k lavičce… Rodiče na něj křičeli a já jsem raději odvrátil zrak… – a už jsem jen zaslechl takový křupavý zvuk. Hrozný pocit. Ten chlapec byl v pořádku, jen si zlomil nos, ošklivě. Mohlo to dopadnout ale i mnohem hůř. A co udělaly místní úřady? Nainstalovaly tam ještě víc laviček! A kovových místo těch starých dřevěných. Takže teď máme v létě nebezpečně rozpálené lavičky, na kterých by se dala usmažit omeleta, a v zimě nebezpečně ledové lavičky, na které se nikdo neodváží sednout. A pár místních lidí si s sebou ven přineslo různé staré matrace a k těm lavičkám je přivázali… – pro jistotu.

Jaké jsou rozdíly mezi Vánocemi tady a v Londýně?

Samozřejmě je to stejné v tom smyslu, že lidé běhají po obchodech a nakupují dárky, což nijak zvlášť neprožívám, ale asi se tomu nedá vyhnout, že? Za zabalení dárků si tady připlatíte, v Londýně je to zadarmo.

V Británii míváme pečenou krůtu, opečené brambory, zeleninu a nádivku…, každoročně. Když jsme se přestěhovali sem, rozhodli jsme se, že budeme raději trávit víc času spolu a neplýtvat dlouhými hodinami v kuchyni. Kapr mi nevadí, ale studený bramborový salát opravdu nemusím. Zato mám tak velmi rád domácí cukroví, že je nutné je přede mnou pro mé vastní dobro schovat, jinak bych to všechno snědl. Miluju ořechovou příchuť s čokoládou uprostřed. Ale stejně nechápu, proč lidé musí péct padesát různých druhů. V Londýně jsme nikdy nic nepekli. Obvykle jsme koupili mince pies, což jsou košíčky plněné ovocem, nebo „christmas pudding“. Dárky si tady rozbalujeme čtyřiadvacátého, kdežto v Londýně dvacátého pátého.

Jaké jsou tedy typické pražské Vánoce?

Pro nás je to odpočinek doma a koukání na české pohádky. Nejradši máme Mrazíka, i když ten je zrovna ruský! Dřív mi české pohádky připadaly trochu divné, ale jak jsem se tak víc „počeštil“, mám je už taky docela rád. Někdy jdeme na Staroměstské náměstí podívat se na vánoční strom, na trhy a taky krmit zvířátka. Nebo na Vyšehrad. Praha je vůbec na procházky jako stvořená a my moc rádi chodíme ze Staroměstského náměstí ke Karlovu mostu  a na ostrov pod ním. Tam odvedli opravdu skvělou práci s novým hřištěm a trávníkem. Dobře se tam u řeky relaxuje, zatímco děti si hrají. A pak domů na večeři a rozbalovat dárky a třeba se podívat na nějaký film na Nově!