„Praha je každoročně dějištěm mnoha sportovních akcí, ať už se jedná o vrcholné sportovní akce nebo o akce pro širokou veřejnost. To byl důvod, proč Praha získala ocenění Evropské hlavní město sportu 2016. Hlavní ideou, se kterou se Praha ucházela o ocenění, bylo zapojit co největší počet Pražanů do sportovního dění nejrůznějšího charakteru v metropoli. Cílem je, aby obyvatelé města i jeho návštěvníci uměli aktivně trávit svůj volný čas a aby se sportovní aktivity staly nedílnou součástí jejich života,“ přiblížil projekt Praha Evropské hlavní město sportu radní Jan Wolf s tím, že každý, kdo se zapojí do projektu, by měl do něj vstupovat s předsevzetím, že „shodí alespoň jedno kilo“.

Evropským hlavním městem sportu pro rok 2016 byla Praha zvolena v listopadu 2014. Na slavnostním předání ceremoniální vlajky v Evropském parlamentu v listopadu letošního roku převzala pomyslnou štafetu po italském Turínu a může zahájit aktivity spojené se získaným titulem. „Celoroční projekt tak bezprostředně naváže na Týden sportu zdarma 2015, který tradičně otevírá zdarma mezi Vánoci a Silvestrem pražské sportoviště, kde si Pražané mohou bezplatně třeba zabruslit, zahrát si tenis, zacvičit ve fitness centru či zdolat horolezeckou stěnu,“ uvedl radní Wolf. Pražané si tak po klidných dnech a bohatých stolech plných jídla a pití mohou zasportovat až do 31. prosince v desítkách sportovišť po celém hlavním městě.

Slavnostní zahájení roku Praha Evropské hlavní město sportu proběhne na Nový rok na Výstavišti v Holešovicích. Veřejnosti zde bude zdarma k dispozici kluziště pod širým nebem, připraven je i bohatý doprovodný program s řadou soutěží o zajímavé ceny. A v podvečer se nad Prahou rozzáří tradiční ohňostroj. „Oheň je také jedním ze symbolů olympijských a sportu, proto jsme zahájení naplánovali na první lednový den, aby tento ohňostroj mohl zahájit i rok Praha Evropské hlavní město sportu 2016,“ dodal radní Wolf.