Vrabcová-Nývltová potřebuje při své maratonské premiéře k účasti v Riu běžet pod 2:35. O limit se chtějí pokusit také účastnice londýnských her Ivana Sekyrová a Jiří Homoláč, který se v zimě připravoval v Africe, ale první útok na limit v Hamburku mu před třemi týdny nevyšel. Muži musejí běžet pod 2:15. Vrabcová-Nývltová naběhala potřebné kilometry před několika týdny na vysokohorském soustředění v Livignu.

"Poslední dva týdny jsem měla na programu rychlejší tréninky. Minulý týden jsem testovala formu v závodu na 10 km v Hradci králové a běžela jsem deset sekund za osobákem, takže snad dobrý," uvedla. K limitu se ale úplně neupíná. "Je to můj první maraton, je to nevyzpytatelné. Půlmaraton mám dobrý, ale nelze říct, že to bude dobré i na maratonu. Chci si ten běžecký rok hlavně naplno užít," prohlásila.

Kandie je podle svých slov připraven na obhajobu vítězství, od prosince trénuje bez jakýchkoli problémů. "Rád bych překonal osobní rekord," řekl. Etiopanka Eshetuová dlouhodobě žije a trénuje v USA, v České republice je poprvé. "Poslední týdny jsem měla kvalitní trénink a hodně času jsem strávila i v posilovně nabíráním kondice. Ráda bych dosáhla času, který by mi pomohl dostat se do etiopského týmu na olympijské hry. Bude třeba běžet pod 2:22," uvedla běžkyně s osobním rekordem 2:23:51.

Mužský traťový rekord drží Kiptanui časem 2:05:39 z roku 2010. Mezi ženami byla v Praze nejrychlejší o rok později Lydia Cheromeiová (2:22:34). Za překonání těchto časů je vypsána odměna 10 000 eur pro každou kategorii a za světový rekord pořadatelé slibují 100 000 eur (asi 2,7 milionu korun). Závod má dotaci zhruba 70 000 eur (téměř dva miliony korun), vítězové dostanou 15 000 eur. Finanční odměny dostanou ještě běžci na desátém místě. Celkem 62 000 korun je připraveno pro deset nejlepších českých závodníků.