Prague Dragon Boat Festival je nejstarším závodem svého druhu na našem území. Lodě vpředu zakončené dračí hlavou a vzadu ocasem vždy předvedou náramnou podívanou. Stejně jako v předchozích letech se i tentokrát bude závodit na dlouhých tratích a ve sprintu.

Týmový sport

Víte, co dragonboating obnáší? Je to především týmový sport, při němž do jedné dračí lodi ve tvaru kánoe dlouhé 12,5 metru usedne dvaadvacet sportovců – mužů i žen. Deset jich pádluje vpravo, deset vlevo. Na špici bubeník sedící na vysoké stolici údery do koženého bubnu udává rytmus pádlování, kormidelník na zádi zase vestoje určuje směr.

Trochu historie

I když jsou závody tohoto typu starodávným vodním sportem, který vznikl v Číně před více než 2200 lety, jejich moderní éra započala v roce 1976 v Hongkongu, odkud se pak tento sport rozšířil do celého světa. Dnes se mu aktivně věnuje přes 50 milionů sportovců z více než 50 zemí světa. Mezinárodní federace dračích lodí pořádá od roku 1995 oficiální mistrovství světa i mistrovství Evropy.

Probouzení draka

Kromě samotných soutěží bude o víkendu k zajímavým zážitkům patřit i tradiční rituál probouzení draka, který připluje za účasti přihlížejících ke břehu Vltavy, kde se mu vodou „potřou oči“. On se tak „probudí“ a po celou dobu dohlíží na správný průběh závodů a ostatní festivalový program.

Nejzábavnější tým

A ještě jedna zajímavost. Ani v letošním ročníku nebude chybět divácky velmi oblíbená disciplína Fun mix. Posádky se vyznačují zajímavým oblečením, nejlepším a nejhlasitějším bojovým pokřikem, a hlavně uměním dělat si ze sebe legraci. Tak která posádka bude mít pro tento boj největší zápal?