„Jedinec nic, celek vše” - sokolské heslo, které letos doprovází Sokolský běh republiky. Cílem společné oslavy republiky je zapojit co nejvíce měst, sokoloven, spolků, ale hlavně běžců, kteří si kromě výročí republiky připomenou také letošní oslavy 160 let od založení Sokola. Tradice tzv. Rozestavného běhu pořádaného 28. října 1919 tak pokračuje až do dnešních dní a přípravy provází spolupráce organizátorů ze všech koutů naší země.

Počet zapojených sokolů každý rok stoupá, letos si závodníci mohou vybrat z více než 60 míst po celém Česku a tradice se drží i v zahraničí. V Praze organizátoři znovu zvolili lokalitu Petřínských sadů, které nabídnou 6,9 km dlouhou trasu a již tradičně tematický doprovodný program po celé délce závodu. Zázemí pro závodníky bude u Tyršova domu, sídla České obce sokolské, a nabídne bohatý doprovodný program pro děti i dospělé.

Běhů je celá řada, ale dovolím si tvrdit, že u žádného jiného není tak těsné sepjetí s historií republiky,  atmosféra je neopakovatelná i tím, že všude jsou sokolské symboly, které mají bohatou historii, a běžet pod nimi je opravdový zážitek,” říká starostka České obce sokolské Hana Moučková.

Na 28. října samozřejmě nesmí chybět národní barvy, což se odráží i v designu letošní medaile. Každý, kdo proběhne cílem, získá medaili i šperk zároveň. Na dřevěné medaili se totiž skví skleněný náramek v trikoloře z dílny předního světového výrobce skla, společnosti Preciosa.

A kde že se letos kromě hlavního města běží? Na mapě závodů nechybí například Brno, České Budějovice, Ústí nad Labem, Plzeň nebo Jablonec nad Nisou. Naši krajané držící sokolskou tradici a rozvíjející její myšlenky v zahraničí se zapojí již tradičně ve Washingtonu D.C., v San Franciscu nebo ve španělském Cabo Roig. Nově vyběhnou v Dallasu, Curychu a Lisabonu na břehu Atlantského oceánu. Každé z míst je jiné, i v tom je Sokolský běh republiky unikátní.

Další informace na webu behrepubliky.cz. Tak nazdar na startu, sokoLOVE!