Představí návštěvníkům poklady po předcích, které se v rodinách předávají z generace na generaci a žijí si tak svůj specifický, často velice poutavý příběh. Veletrh navíc přiblíží krásu dekorativního užitého umění v ukázkách prostírání tabulí v interiérech.

„Pro každého představuje rodinné stříbro něco jiného. Pro nás, starožitníky, jsou to logicky starožitnosti, které se předávaly z rodičů na děti často i stovky let. Naši předkové se snažili v rodinách o uchování hodnot i kultury, a zároveň pro ně tyto věci často byly synonymem udržitelnosti v dnešním slova smyslu. Tím, že si předávali umělecké předměty i lepší věci denní potřeby, samozřejmě podle možností rodiny, například stříbrné příbory, jídelní a nápojové nádobí, dekorace v podobě obrazů či soch, kvalitní nábytek atd., neměli potřebu kupovat mnoho nových věcí,“ uvádí organizátorka veletrhu Simona Šustková.

Na tomto již tradičním pražském veletrhu vystavovatelé představí starožitnosti v podobě stříbrných užitkových předmětů, soupravy porcelánu, sochy, bronzové artefakty či prvotřídní české sklo. Nebudou chybět ani šperky z drahých kovů, dobová bižuterie a další starožitnosti.

Podzimní novinkou je navázání spolupráce Asociace starožitníků se současným Spolkem výtvarných umělců Mánes, který do prostor Novoměstské radnice poskytne umělecké artefakty svých členů. Touto speciální doprovodnou výstavou se tak propojí svět starožitností se současným uměním.

Milovníci umění se mohou dále těšit na výběr doprovodných přednášek, které mimo jiné nabídnou exkurz do činnosti Spolku Mánes od založení až do současnosti.

Na prodejní výstavě se tradičně sejde výběr renomovaných obchodníků se starožitnostmi z Čech a návštěvníci tak budou mít jedinečnou možnost zhodnotit stav a trendy současného trhu, případně doplnit sbírky, vhodně investovat či si doladit interiér. Kde jinde pořídit kousek toho svého rodinného stříbra?

Veletrh Antique

Je jediným veletrhem v Česku, na němž své exponáty představují výhradně předem registrovaní a ověření vystavovatelé z řad českých starožitníků. Asociace starožitníků ho pořádá dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Návštěvnost se pohybuje mezi 15 až 16 tisíci lidí za rok a předpokládaný obrat jednoho veletrhu je mezi 30 a 50 miliony korun. Návštěvníci jsou z velké části zastoupení laickou veřejností, která si díky veletrhu mapuje český trh se starožitnostmi a získává základní orientaci v jejich cenách.