Arktické Špicberky ležící v Severním ledovém oceánu jsou pod správou Norska, ale nejde o území žádného státu, není tedy možné mít špicberské státní občanství. Přesto tam dlouhodobě žije přes dva tisíce lidí a jsou zde tři školky i univerzita.

Součástí je i souostroví Svalbard, které je z 60 % zaledněno. A právě sem už přes deset let jezdí vědci a studenti z českého Centra polární ekologie při Jihočeské univerzitě, věnují se zde zkoumání vlivu člověka a klimatických změn na arktickou přírodu.

Doma na Špicberkách

Nejen české stopy na Špicberkách přiblíží 9. listopadu Arktický festival v Arše. Navazuje na projekt Doma na Špicberkách 2018, který se uskutečnil v loňském roce ve špicberském správním středisku Longyearbyen a v bývalém ruském těžebním městečku Pyramida na Špicberkách u příležitosti 100. výročí vzniku Československa, 25. výročí vzniku České republiky a 10. výročí zahájení pravidelných výzkumných pobytů českých vědců na Špicberkách.

Nor zahraje s českými divadelníky

V rámci festivalu se budou konat divadelní představení, výstava, anebo třeba koncerty. Divadelní představení s živou hudbou Pět ran do čepice zahraje soubor Buchty a loutky – a to jednou klasicky v češtině a podruhé speciálně v norštině a s norským zpěvákem Stefanem Theofilakisem jako hostem.

Sámské a inuitské mýty obrazem

Na programu je také komentovaná prohlídka výstav Sámské pohádky a pověsti a Grónské mýty a pověsti. Většinu grónských mýtů a pověstí sesbíral a přeložil do dánštiny Knud Rasmussen (1879–1933), zvaný také „otec eskymáků“, který jako první překonal Severozápadní cestu se psím spřežením. Z jeho díla vznikl český výběr nazvaný Grónské mýty a pověsti, který přeložili Viola a Zdeněk Lyčkovi a vyšel s ilustracemi Martina Velíška.

Literatura i hudba dalekého Severu

Festival si nachystal program i pro milovníky literatury. Diskutovat budou moci hned se dvěma spisovatelkami - s Norkou Monikou Kristensenovou bude řeč o českých překladech jejích knih se špicberskou tematikou, Inuitka Niviaq Korneliussen představí svůj román Homi sapienne, kerý v těchto dnech vychází.

Na své si rovněž přijdou ctitelé severské hudby, vystoupí jak pravý inuitský šaman Hisvhu, tak laponská kapela Vassvik a Bjørna Anders Nymoen ze Špicberk. Česká kapela Už jsme doma zase zahraje písně z CD nazvaného Kry, které bylo loni pokřtěno právě na Špicberkách.

Arktický festival 2019 pořádá Centrum polární ekologie Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích ve spolupráci s UNIS v Longyearbyenu za finančního přispění Fondu pro bilaterální vztahy v rámci Fondů EHP a Norska 2014 – 2021.