Každým rokem se v polovině února v Praze slaví podle lidového kalendáře bujarý svátek patrona všech bulharských vinařů – Trifona Zarezana. Nejen pro Bulhary a Balkánce žijící u nás, ale i pro mnoho mladých Pražanů se tato osobitá oslava stala vyhledávanou akcí.

Nejveselejší a nejhlučnější

Zábavný večer se letos koná už poosmnácté. V jeho průběhu bude možné okusit výborná bulharská vína a jídla balkánské kuchyně. Kromě toho také zatančit si bulharský lidový tanec choro, zapět bulharské, řecké, srbské či bosenské písně, zúčastnit se soutěže o cara vína a patrona všech vinařů Trifona a nechat se korunovat věnečkem z vinné révy!

Patron vinařů

Jak ve skutečnosti vůbec probíhá tento nevšední svátek? Podle lidové tradice se tento den vinaři vypraví na vinice poctít svého ochránce a poprosit o dobrou sklizeň. Jádrem rituálu je prořezávání vinice. Ze slova „zariazvat“, neboli česky prořezávat, pochází i jméno Trifon Zarezan.

Vinař uřízne několik větví vinné révy a pokropí je vínem. Volí se také car vína, který na sebe bere morální odpovědnost za kvalitu úrody pro tento rok. A jako při každé sešlosti vše končí kolem stolu, kde se jí a pije až pozdě do noci.

Dobré jídlo

A výborné jídlo nebude chybět ani v Malostranské besedě. Servírovat se budou bulharské delikatesy. Kuchaři připraví tři typická jídla - bulharskou fazolovou polévku bob čorba, musaku s mletým masem a lilky a samozřejmě kebapčetu, oblíbené masové šišky na grilu s pečeným bramborem a ostrou omáčkou ljutenicí.

Opět to bude skvělý večer se stovkou účinkujících, tak neváhejte a buďte u toho i vy.