Rodí se nová tradice

Druhý ročník Oslav Prahy, které pořádá společnost NedomYsleno a hlavní město Praha, bude opět nevšední kulturní událostí. Tuto novodobou tradici založil před rokem Robert Kozler, organizátor festivalu Mezi Ploty. Smyslem slavností je především oživit Prahu, vyzdvihnout sílu jejího kulturního dědictví a také upozornit na výjimečné osobnosti, které v hlavním městě žijí nebo žily.

„Když jsem si přečetl ten seznam osobností, které v našem hlavním městě působily, nemohl jsem se zbavit dojmu, že pravý důvod k realizaci této události není jen v pouhých oslavách pro oslavy, ale v předání vizí, myšlenek těchto lidí,“ prohlásil organizátor Robert Kozler. „Svoje slavnosti má každé významné světové město. To naše je má i se silnou vizí.“

Pořádně naditý program

I letos je kulturní menu oslav řádně široké. Sahá od koncertů, divadelních představení a čtení poezie přes bezplatné zpřístupnění galerií, muzeí a památek až po autogramiády s olympioniky a diskuze s vědci. Společnost NedomYsleno si pro návštěvníky připravila celkem 39 akcí, které by klidně mohly fungovat jako samostatné projekty.

Program oslav je opravdu široký, proto je možné zmínit jen některé akce. V pátek 14. května zahájí oslavy Koncert zvonů pražských katedrál. V sobotu se bude konat produkce hudební ceny Český řev, na které vystoupí například Visací Zámek, Xavier Baumaxa, Sunflower Caravan, Tleskač a The Tap Tap. Petřín se promění v ráj poezie a divadel, na Staroměstském náměstí budou zářit naše sportovní hvězdy, na Smíchovské pláži budou divadla pro děti, v ulicích bude probíhat opera a na světlo vylezou i pražská strašidla.

Barokní vodní špektákl

Nejvíce pozoruhodnou událostí je zajisté Svatojánské Navalis, tradiční barokní vodní slavnost, která se koná u příležitosti oslav památky svatého Jana Nepomuckého. Karlův most, řeka pod ním a okolní břehy málokdy zažily takovou slávu. Odehraje se zde noční koncert barokní hudby, regata historických lodí, pod mostem budou proplouvat benátské gondoly a vše završí ohňostroj nad Vltavou.

Orloj oslaví 600 let

K letošním slavnostem přibyl ještě jeden důvod k oslavám. Staroměstský orloj, jeden z hlavních symbolů Prahy, oslaví své šestisté narozeniny. A to způsobem, který rozsvítí celé město – rodiče s dětmi na jeho počest vypustí do světa 600 balonků. Pověst orloje pak předvede muzikál Touha mistra Hanuše. Během oslav bude také možné dostat se až do samotného nitra tajemného stroje.

Druhý ročník Oslav Prahy potrvá od poledne 14. května až do pozdně nočních hodin 15. května. Vstup na slavnosti je opět bezplatný.