I když jde o svátek, který někteří stále zatracují, už se u nás pěkně zabydlel. A víte, kde se vzal a kam až sahá jeho historie? Ten, kdo si myslí, že Halloween pochází z Americky, plete se. Jde o svátek anglosaský a své kořeny má v prastaré tradici Keltů.

Den, kdy se zrodila tradice

První zmínky o oslavách dne zemřelých jsou z roku 1745. Tehdy se zrodila tradice obcházení domů napříč celou vesnicí v převlečení za duchy, kteří měli symbolizovat duše zesnulých a koledovat o trochu jídla. Do Ameriky se pak dostal v 19. století, a to díky masové migraci Irů a Skotů.

Oslavy Halloweenu připadají na 31. října, na den před křesťanským svátkem Všech svatých. A k jeho neodmyslitelné součásti patří dýně. Koledníci je vždy vydlabali, do dutiny vložili svíčku a tak jim sloužily k lepší orientaci ve tmě, když chodili po vsi. A také k odhánění zlých duchů – to bylo úkolem strašidelné grimasy vyřezané v dýni. Stejný účel měly i kostýmy a masky starých Keltů.

Halloween ve světě

A víte, jak se Halloween slaví ve světě? Tak třeba na Aljašce, kde už je v říjnu pořádná zima, se na svátek lidé velmi těší. Poslední říjnový den vyjíždí z města Anchorage vyhřátý Halloweenský vlak, který po celou dobu jízdy trvající zhruba dvě a půl hodiny nabízí především dětem plno halloweenské zábavy.

Ve Španělsku lidé na Halloween zdobí přímo ve svých domovech malé soukromé oltáře, u kterých se rodina sejde a zesnulé uctí sladkostmi a dobrým pitím. Podobně vypadá tato tradice i v Mexiku, až na to, že zde se místní u rodinných oltářů sejdou převlečeni v dobových kostýmech a mrtvým navíc přinášejí dary – například upečené dobroty, tequillu či speciálně vyrobené lebky.

I na Haiti je svátek, který zde nazývají Fed Gede (Festival předků), velmi populární. Místní v maskách putují na hřbitov, kde uctívají otce všech – Barona Samediho – především ovocem, kávou nebo rumem.

Oslava v trojské zahradě

Kostýmy a dlabání dýní do podob strašidelných obličejů se ujalo i u nás. A Botanická zahrada hlavního města Prahy k tomu navíc každoročně přidává opékání špekáčků a průvod Ornamentální zahradou.

Letos tomu nebude jinak. Pro menší i větší děti budou navíc do setmění připraveny soutěže a drobné úkoly s halloweenskou tematikou.