Botanická zahrada hl. m. Prahy ve zkratce

Vznikla v roce 1969, veřejnosti se však otevřela až v srpnu 1992, do té doby byl pořádány jen příležitostné dny otevřených dveří, kdy se návštěvníci mohli do zahrady podívat.

Venkovní expozice rozkládají se na ploše téměř 25 hektarů a jsou přístupné celoročně. Patří mezi ně Ornamentální a Japonská zahrada. Pivoňková louka, kde je také kolekce magnólií. Dále je tu např. sbírka zimovzdorných kaktusů v expozici Severoamerická polopoušť, naopak vodní svět s vodními, bahenními, ale i masožravými rostlinami, žábami a čolky představuje expozice Mokřad a jezero. Součástí areálu je i vinice sv. Kláry, jejíž historie sahá až do 13. století, s viničním domkem a výrobnou vína.

Unikátem zahrady je tropický skleník Fata Morgana otevřený v roce 2003. Na rozloze cca 1750 metrů čtverečních, ve třech částech, představuje rostlinstvo tropického a částečně i subtropického klimatického pásma, zastoupena je i fauna v tropickém jezírku.

Zahrada pravidelně pořádá kulturní, vzdělávací a společenské akce a prezentuje se i v zahraničí.  Například už více než 10 let na přehlídce zahradnických expozic v projektu Cervia Citta Giardino – Maggio In Fiore v Itálii. Pořádá také botanické expedice do různých zemí, kde získává nejen odborné poznatky a profesní kontakty, ale odkud si přiváží také semena dřevin a bylin, rostliny a další sbírkový materiál.