Trojská zahrada zve na 14. února zamilované páry na speciální valentýnské provázení tropickým skleníkem Fata Morgana.

Během procházky setmělou džunglí se návštěvníci mimo jiné dozví spoustu zajímavostí ze života rostlin a odhalí i tajemství některých rostlinných afrodiziak. Už od nepaměti jsou totiž rostliny využívány při různých čarovných rituálech a mnohým jsou přisuzovány povzbuzující účinky.

Myrhovník ženy užívaly k ovonění těla

A na některé z těchto magických rostlin můžete narazit i ve skleníku Fata Morgana. Tak například v sukulentní části roste několik druhů myrhovníků.

„Z poraněných kmenů myrhovníků se uvolňuje libovonná pryskyřice zvaná myrha, která se podobně jako kadidlo užívá při různých rituálech a náboženských obřadech,“uvádí Klára Lorencová, kurátorka užitkových rostlin a dodává: „Myrha je pryskyřice, jíž ženy v minulosti užívaly mimo jiné k ovonění těla. Dočteme se o ní dokonce v Šalamounově Písni písní, krásné erotické básni, která je součástí Bible.“

Kakaovník, sklenka vína a květina pro dámu

Příjemným stimulantem, afrodiziakem a zároveň i antidepresivem je také kakao a čokoláda. „Kakaové boby, semena kakaovníku, se vybírají z plně vyzrálých plodů. Během zpracování vzniká charakteristická vůně a barva,“ říká Klára Lorencová s tím, že plodící kakaovník pravý si páry prohlédnou na terase prostřední části skleníku Fata Morgana.

To ale není zdaleka vše, co vás 14. února ve skleníku FataMorgana čeká. Na závěr si totiž vychutnáte sklenku vína z vinice sv. Kláry, seznámíte se s letošní voňavou novinkou a dámy jako dárek obdrží květinu. „Večerní prohlídky mají jedinečnou romantickou atmosféru. Proto jsme připravili i speciální valentýnskou verzi. Zájemci by určitě neměli váhat a účast si rezervovat včas. Počet míst je omezen a každoročně je o ně velký zájem,“ říká Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy.