Do Japonské zahrady, kde jich je celá kolekce, na podzim vnášejí nezvyklou barevnost. A tak jsou tyhle středně velké stromy v tomto období absolutně nepřehlédnutelné.

Důležité postavení

Javor dlanitolistý pochází z Japonska, střední Číny a Koreje. Historické prameny uvádějí, že tato dřevina už od samého počátku zaujímá v japonských císařských i soukromých zahradách důležité místo. A to i ve šlechtěné formě – v podobě bonsají.

Není proto divu, že žádány byly i nové kultivary, kterým pěstitelé dávali poetická jména.

Okrasná funkce

Funkce javoru dlanitolistého je především okrasná. A plní ji opravdu skvěle, o čemž se přesvědčíte třeba právě v Botanické zahradě hlavního města Prahy.

Javorů dlanitolistých je mnoho druhů – rozmanitých barev a odlišných tvarů. Narazíte jak na zakrslé formy vysoké do jednoho metru, či vzrostlejší druhy tvořící vyšší keře, tak i malé stromky, které po letech vyrostou do výše čtyř a více metrů.

U nás od  roku 1835

A víte, kde a kdy byl první javor dlanitolistý zasazen u nás? Bylo to v roce 1835 v Královské oboře nedaleko Pražského hradu. Zanedlouho na to si svou sbírku těchto krasavců začala hýčkat i Dendrologická společnost v Průhonicích.

Oslňující javory záhy u nás našly svá místa i v dalších českých a moravských zámeckých parcích, botanických zahradách, arboretrech…

Nejkrásnější okrasná dřevina

Kdo je na vlastní oči spatřil, dá mi za pravdu, že javor dlanitolistý patří k nejkrásnějším okrasným dřevinám. Jeho listy se totiž barevně mění od jara až do podzimu. Přičemž svůj nejkrásnější koncert rozehrává právě v těchto dnech, kdy vám naservíruje úžasnou paletu žlutých, oranžových a karmínových odstínů.

Co způsobuje zbarvení?

Zelené zbarvení je dílem zelených barviv – chlorofylů. Kromě nich se v listech ale objevuje i několik druhů žlutých a oranžových barviv – karotenoidů, kterých mají listy v létě podstatně méně.

Pro život rostlin jsou nezbytné hlavně chlorofyly. Zachycují totiž sluneční záření, jehož energie je díky listovým barvivům využívána v procesu zvaném fotosyntéza, během něhož vznikají látky tvořící rostlinné tělo.

Koncem léta však fotosyntéza klesá, listy stárnou a začne pomalu mizet i chlorofyl. A o slovo se tak přihlásí žluté a oranžové karotenoidy, které jsou vůči rozkladu odolnější. Nebo další barviva zvaná antokyany, která mají nejčastěji odstíny červené a purpurové.

Jedna z největších sbírek v ČR

Co dodat na závěr? Snad ještě to, že Botanická zahrada hlavního města Prahy si tyto nádherné javory považuje.  Aby také ne. Ve zdejší Japonské zahradě je jedna z největších sbírek kultivarů této dřeviny v České republice! Přijďte se také nechat unést jejich půvabem.