Pokud do zahrady přijdete hlavním vstupem od Bohnic, dostanete se k Rozáriu coby dup. Najdete ho tedy v severní části areálu, mezi Pivoňkovou loukou a expozicí zvanou Severoamerická polopoušť. Tady, na hranici zahrady, je království růží. 

První růžové zahrady ve starověkém Římě

Historie růží, jež jsou domácí na celé severní polokouli, sahá až do starověku, přičemž první růžové zahrady vznikaly ve starověkém Římě. Není proto divu, že od té doby bylo popsáno až 300 botanických druhů a za posledních 200 let pěstitelé vyšlechtili více než 50 000 odrůd. Zhruba polovina z nich však už zanikla.

Mezi květinami nenajdete žádnou jinou, která by prostupovala lidskou historií a kulturou tak, jako růže. Například v helénistickém období je symbolem jednoho z nejvyšších bohů Egypta Hóra, pojí se s mytologickými příběhy Aztéků, Peršanů, Řeků, Římanů či Babylóňanů, často její květ najdete vyobrazen nad zpovědnicemi.

Nezřídka je růže také rozšířeným heraldickým symbolem mnoha rodů. I některé státy a města ji mají ve svém znaku – u nás zdobí znak například rodu Vítkovců, Rožmberků či Landštejnů, ve svém znaku ji má také více než padesát měst, například Sedlčany, Jindřichův Hradec nebo Třeboň.

Trojské Rozárium od roku 2016

Růže krášlí snad každou zahradu. I tu v Troji, kde expozice jí věnovaná představuje především skupinu nazývanou Parfuma. Tu němečtí šlechtitelé firmy Kordes Rosen pěstují od roku 1887.

Zdejší Rozárium, které bylo založeno poměrně nedávno – v roce 2016, však zdobí i další skupiny růží. Tradiční záhonové, prostorově náročnější sadové či nízké půdopokryvné. Uvidíte tu ale i druhy původní.

Jak voní...

Nejen krásou, ale i vůní nás růže těší. Hlavně díky staroanglické kráse plných květů a podmanivému aroma anýzu, myrhy, citrónu či meruněk. Není divu, že je růže už po staletí hojně využívána k výrobě parfémů, jejich extrakt se přidává i do krémů a make-upu.

Jak se jednotlivé druhy svou vůní liší, si můžete v trojské zahradě vyzkoušet i na vonné skulptuře – měděném růžovém keři s poupaty ukrývajícími vonné silice. Přistupte blíž a k poupatům přivoňte. Rozeznáte, jaké druhy se zde skrývají? Napovíme vám. Kurátoři do květů ukryli silice čtyř různých růží a tří rostlin vůní růže připomínající…

 

www.botanicka.cz