Expozice se středomořskými skvosty, kterou v trojské zahradě najdete na výslunné stráni pod Japonskou zahradou, už něco pamatuje - založena byla před třiadvaceti lety. A je na ní co obdivovat. Zahrnuje totiž bezmála 1 000 druhů rostlin, které jsou z velké části pěstovány přímo v expozici. A ta v těchto dnech svítí barevnou paletou květů.

Polštářovité skalničky

Základ expozice tvoří nízké polštářovité skalničky – objevíte tu ježatce sivutky, modře kvetoucí koulenky, žlutě kvetoucí ruměnice a tařice nebo dva druhy nízkých plazivých šišáků se žlutými květy. Jistě vás nezklame ani hvozděnka, která kvete skoro celou sezonu. Na skalkách objevíte také pichlavé polštáře kručinky a čilimníků.

Vysazené jsou zde i větší trvalky. Všimnout byste si měli například rostliny nazvané Peganum harmala, z jejíchž kořenů se kdysi získávalo červené barvivo na bavlnu, známé především z perských koberců, semena pak sloužila jako léčivo, koření i narkotikum, nať se používala na vykuřování.

Trávy a stromy

Expozici doplňují trávy, nechybí samozřejmě stromy. Narazíte tu například na javor francouzský, který je poněkud podobný naší babyce, expozici dominují typické jehličnany vysazované po celém středomoří - cypřiše vždyzelené.

Součástí expozice je také atraktivní levandulové pole, které rozkvétá v průběhu června. Připomíná pravou atmosféru Středomoří, jak ji známe třeba z jižní Francie.

Výstava o flóře Kypru

Na fotografické výstavě, kterou zahrada hostí od 5. června, můžete také blíže prozkoumat flóru třetího největšího ostrova ve Středozemním moři - Kypru. Obdivovat je možno tamní rostlinná společenství i řadu druhů včetně mnoha endemitů, které nerostou nikde jinde na světě.

Díky spolupráci s tamními autoritami v oblasti ochrany přírody a také kolegy v botanických zahradách jsme získali možnost významně obohatit naši sbírku a expozici flóry středomořských rostlin. Na základě povolení ke sběru semen získaného od Ministerstva zemědělství a životního prostředí Kyperské republiky jsme mohli uspořádat na podzim roku 2018 a 2019 sběrové expedice, během kterých se nám podařilo shromáždit více než 200 nových druhů rostlin. Ty budou vysazeny v expozici flóry Středozemí a zčásti také udržovány jako nádobové rostliny v pěstebním zázemí,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Návštěvníci se během procházky expozicí Středozemí dozvědí celou řadu informací o kyperských užitkových rostlinách, o tamních cibulovinách, dřevinách, současně též o snaze o obnovu cedrových lesů. Nechybí ani zmínka o bohaté historii Kypru, jeho kulturních památkách a také pohledy do současné krajiny.