Tak třeba hotovou zahradní perlou je dvouletka s názvem Digitalis purpurea neboli náprstník, jejíž květenství přitahuje všechny pohledy. Není divu, veliké, barevné květy tvaru náprstků, které daly vzniknout českému názvu této rostliny, jsou prostě nepřehlédnutelné a dělají z náprstníku jednu z nejatraktivnějších květin na zahradě.

Jde o rostlinu dekorativní, která nejlépe vynikne na výsadbách přírodního charakteru. Existují jak nízké kultivary, tak i takové, které vyrostou do výšky téměř dvou metrů.

Kráska je to ale zákeřná. Výtažky z jejích listů jsou totiž při nesprávném použití prudce jedovaté. Ostatně to už bylo známé v dobách dávno minulých, kdy z náprstníku vzniklo mnoho otrav, které se projevovaly halucinacemi, nebo rostlina rovnou usmrcovala. Není náhodou, že její jed se často vyskytuje v klasických detektivkách…

Poupě připomínající tělo delfína

Jednou z nejatraktivnějších trvalek je zase ostrožka neboli stračka. Její latinský název zní Delphinium a údajně byl odvozen od tvaru poupěte připomínajícího tělo delfína. V Ornamentální zahradě jsou nepřehlédnutelné, jejich sytě modrá barva vás prostě uhrane. Tahle rostlina, jež dorůstá do velikosti od osmdesáti centimetrů až jednoho a půl metru, ale umí nabídnout i odstíny růžové a bílé.

I tahle květina dokáže způsobit zdravotní komplikace. Navzdory tomu, že se dřív používala na rychlé zacelení ran, se dnes před ní spíše varuje. Nať i semena totiž ve větších dávkách působí škodlivě na nervovou soustavu, pokožku, srdce i trávicí ústrojí.

Na dračíku je zajímavý tvar květu

Vaši pozornost si jistě získá i květina zvaná dračík, jíž dělají zajímavou a nepřehlédnutelnou nejen její nádherné barvy (od karmínově červené, přes růžovou, modrou, fialovou, bílou po dvoubarevné se světlým jícnem) ale i kalíškovitý tvar květů.

Pokud byste tuto rostlinu chtěli mít doma, máte na výběr, zda ji zvolíte ve variantě letniček či dáte přednost kultivaru trvalky. A také se zaměřte na dobu kvetení. Dračíky vám na zahradě mohou dělat parádu dlouhé měsíce. Některé totiž rozkvétají už v květnu či červnu, jiné svou krásu začínají ukazovat až v červenci či srpnu. Takže když je dobře nakombinujete, jejich pestrobarevné kalíšky, které rády přitahují motýly a čmeláky, vás můžou těšit dlouhé měsíce.

Květina našich babiček

Jistě se zastavíte i u trvalky, kterou si oblíbily už naše babičky. Plamenka neboli floxa dřív nesměla chybět snad na žádné venkovské zahrádce. Postupem času se ale stala nemoderní. V poslední době však zase slaví návrat, a to díky své nenáročnosti a dlouhé době kvetení.

Některé odrůdy plamenky dorůstají do výšky až sto dvaceti centimetrů, druhy floxů se liší i květenstvím a velikostí květů. Jedny mají třeba květy pouze jednobarevné, jiné s očkem nebo hvězdičkou v jiném odstínu. Co však mají jednotlivé kultivary společné je, že vytrvale kvetou od července do srpna.

To ale není zdaleka vše, co vás v těchto dnech v Ornamentální zahradě okouzlí. Zajímavých rostlin, které právě ukazují svou krásu, tu najdete mnohem víc…