„Jedním z důvodů, proč jsou plody dýní tak oblíbené, je široká škála jejich barevných tónů. Proto jsme pro tento rok zvolili téma barev. Jednotlivá aranžmá přiblíží celou paletu odstínů a zároveň se stanou inspirací, jak mohou plody tykví zkrášlit váš domov či zahradu,“ zve do zahrady Helena Kymplová, produkční výstavy.

Třináctá sezona

Dýně se letos do trojské zahrady vrátily už potřinácté. A návštěvníky tato výstava opět nezklame. Celá škála tvarů, velikostí a palet odstínů tykvovitých plodů se v Ornamentální zahradě prostě vyjímá.

Expozice nepřibližuje jen plody jedlé, seznamuje i s tykvemi, které vám můžou krásně zkrášlit váš domov. Tak třeba dýně zvaná Trnová koruna se hodí jako okrasný prvek, třeba k zavěšení na ploty nebo zahradní konstrukce. Už z jejího názvu je patrné, že výrazná je díky svým trnovým výrůstkům. V kuchyni vám velkým pomocníkem nebude, má totiž jen malé množství dužniny. Zato však obsahuje velké množství semen, která lze využít k pražení.

Okrasné dýně

K dekoraci pro podzimní výzdobu se hodí i dýně s názvem Warty Goblin. Její poznávací znamení je sytě oranžová slupka s výraznými tmavě zelenými bradavicemi. Na výstavě ji prostě nemůžete přehlédnout.

O kousek dál si o pozornost říká další směs okrasných dýní. Právě jejich zářivé barvy, zajímavé vzory i zvláštní tvary z nich činí přímo výtvarné objekty.

Hříčky přírody

Váš zrak jistě přitáhne i tykev, které se říká Porcelaine Doll. Zrovna tenhle plod je důkazem toho, jak krásnou paletu odstínů dokáže příroda namíchat. Na Porcelaine Doll je půvabná právě její přitažlivě růžová barva.

Bez povšimnutí rozhodně nepřejdete francouzskou odrůdu Galeuse D’Eysines. Přímo hypnotizující jsou totiž její výrazné bradavičnaté, korkovité výstupky, které má tato dýně po celém svém povrchu. Připomínají burské oříšky, proto se jí často říká „buráková tykev“.

Možná ne tak výrazná, zato mezi dýněmi královna. Tedy alespoň mezi italskými. To je Marina di Chioggia, velmi stará a tradiční italská odrůda pocházející z okolí Benátek. Vyznačuje se modro až zelenošedou barvou, bradavičnatou strukturou a tvarem tureckého turbanu. Uvádí se, že právě tahle dýně je výjimečně chutná, sladká a masitá. Hodí se pro přípravu polévek, jemných dezertů i koláčů.

Čeští giganti

Mezi exponáty najdete i české zástupce. Jedním z nich je třeba Goliáš, odrůda vyšlechtěná v roce 1969 ve šlechtitelské stanici Libochovice nad Ohří. Ohnivě oranžový plod obrovského vzrůstu může vážit klidně přes 30 kilo a využívá se jako krmivo, i na přípravu kompotů.

A ještě o něco větší obr je novinka na českém trhu – dýně Big Max. Jde o vysoce plodnou odrůdu, jejíž plody zploštělého kulatého tvaru pomerančové barvy dosahují 20 až 50 kilogramů. Skvěle se hodí na vyřezávání různých masek a svítících hlav na oslavu Halloweenu, dužnina pak poslouží v kuchyni – tahle dýně totiž má mnohem víc provitaminu A než mrkev. Takže maminky, sáhněte po ní, až budete přemýšlet nad zdravým jídlem pro své děti!