Jaro je v trojské botanické zahradě prostě neuvěřitelné. A pokud jste ho tu ještě nezažili, určitě to napravte. A zaměřte se na pivoňky na Pivoňkové louce.

Nejrozsáhlejší sbírka u nás

Pivoňkovou louku najdete nedaleko Výstavního skleníku a Mokřadu. Veřejnosti byla trvale zpřístupněna v roce 2011 a dnes je jednou z nejnavštěvovanějších expozic v severní části zahrady. Najdete tu narcisy, ocúny i další drobné cibuloviny.

Především však bylinné a dřevité pivoňky. Zajímavostí je, že místní sbírka pivoněk, které svou krásu ukazují i v Japonské zahradě, patří k nejrozsáhlejším sbírkám těchto monumentálních trvalek u nás a patří mezi desítku nejlepších v Evropě.

Pivoňka jako léčivka

A co o pivoňce, která každého upoutá především svým velkým a barevným květem, víme? První záznamy o pěstování pivoněk jako léčivek pocházejí z východní dynastie Han – z roku 250. Zmiňuje se o nich mimo jiné i významný římský přírodovědec Plinius starší, Dioskorides i Galenus.

Její léčivé účinky jsou popisovány v řadě středověkých herbářů, mimo jiné ve známém Herbáři Mattioliho. Používala se při zažívacích potížích, léčbě močových kamenů, nepravidelné menstruaci. Arabští a čínští lékaři ji doporučovali pacientům také jako lék proti cukrovce. Pivoňku lidé dřív přidávali i do oblíbených nápojů lásky.

Ve farmacii má květ pivoňky lékařské uplatnění dodnes, ve východní Asii se pak používá sušená kůra pěstovaných dřevitých pivoněk.

Žlutá je vzácná

K nám se pivoňky dostaly z Dálného Východu. V Evropě se nejdřív pěstovaly v klášterních zahradách, kromě léčivé funkce plnily také funkci okrasnou – používaly se na květinovou výzdobu, například při slavnostech Božího těla.

Dnes jsou oblíbenými zahradními rostlinami. Kultivary pivoněk zahrnují celou škálu barev od bílé přes růžovou po skoro černou, známé jsou také pivoňky zelenokvěté či žíhané.

Která barva je u pivoněk vzácná? Žlutá. Jedinou žlutou bylinnou pivoňkou je kavkazská pivoňka Mlokosevičova, kterou můžete objevit i pod názvem Mloko či Molly the Witch. Nažloutlá či krémová je také Paeonia wittmanniana, rovněž z kavkazu. Z dřevitých pivoněk jsou pak žlutokvěté Paeonia lutea a pivoňka Delavayova, které pocházejí ze západní Číny. Co myslíte, objevíte je v Botanické zahradě hlavního města Prahy?