Už od roku 2016 v areálu zahrady vzniká unikátní vzdělávací projekt nazvaný Vonná stezka, na němž se podílí přední česká odbornice na vůně Petra Hlavatá. Jeho cílem je návštěvníkům představit svět rostlin netradičně – pomocí vůní.

„Jedním z hlavních poslání naší zahrady je vzdělávání zábavným nebo netradičním způsobem. Vonná stezka postupně propojuje celý areál prostřednictvím vonných stanovišť, na nichž se návštěvníci zážitkovou formou seznámí s aromatickými rostlinami a jejich vůněmi,“ přibližuje Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Parfém, růže a svatojánské byliny

Stezka zatím čítá čtyři zastavení. „V dalších letech přibudou ještě tři,“ podotýká Bohumil Černý. Jako první vznikla zastávka ve skleníku Fata Morgana, která představuje „ingredience“ parfému Fata Morgana No.1. Jednotlivé složky této vůně si tak můžete v klidu očichat, stejně tak výsledný parfém.

Prověřit své čichové buňky můžete dál na zastavení, jež je věnováno královně květin – růži. Prostřednictvím vonné skulptury, která byla v severní části areálu v expozici Rozárium slavnostně odhalena v roce 2018, tu poznáte několik růžových vůní, které se ukrývají v jednotlivých poupatech.

Loni pak vznikla další zastávka s příznačným názvem Svatojánské byliny. Odkazuje na magické rostliny užívané především ve svatojánském kultu. Součástí této expozice je i mosazná skulptura od měditepce Vojtěcha Jiráska, která symbolizuje slunečný kotouč – slunce totiž mělo ve svatojánském kultu velmi důležitý význam.

Vůně místních vín

A konečně se dostáváme k poslední „štaci“ Vonné stezky, kterou najdete přímo na Vinici sv. Kláry. Tady se seznámíte s vůněmi vín z trojských vinic. Na Stromě vůní, jehož autorem je Lukáš Rais, stačí jen otočením otevřít baňku a přivonět. Co myslíte, poznáte, kde se ukrývá například citron, jahoda, malina, černý rybíz, ananas, hruška, grep či tymián, skořice nebo káva?

A pokud budete chtít ještě dál zkoušet, jestli bez zrakového vjemu poznáte, co cítíte, můžete hned opodál, u dvaceti vonných soudků. I ty ukrývají vonné složky vinného buketu, jakými jsou třeba borovice, cedr, růže, lípa, šeřík, violka a další…

Přijďte do zahrady otestovat svůj nos. Procházku pak můžete zakončit ve vinotéce a dopřát si tak zaslouženě sklenku skvělého místního vína.