Zdeněk Hřib není prvním pražským primátorem, který se do tohoto skvělého projektu Botanické zahrady hlavního města Prahy zapojil. Před ním v trojské zahradě do země kopli už čtyři jeho předchůdci.

Pětice primátorů

První byl Pavel Bém, jenž ve venkovní expozici obohatil sbírku jehličnanů o vzácný blahočet chilský, který označujeme za živoucí fosílii – na naší planetě se totiž vyskytuje už 150 milionů let!

Druhým primátorem pak byl Bohuslav Svoboda, ten má svou cedulku také u jehličnanu – stálezeleného pajehličníku přeslenitého. Ani tato dřevina, která je jediným druhem ve své čeledi, není z těch běžných. Využívá se zejména jako sbírková vzácnost a kuriozita. Stejný strom vysadil i nástupce Bohuslava Svobody – Tomáš Hudeček.

Svou stopu v podobě zasazeného stromu zanechala v trojské botanické zahradě i Adriana Krnáčová. Ve venkovní expozici zasadila exotickou ambroň západní, která upoutá většími panašovanými listy s nápadnou bílou kresbou po obvodu.

Raritní strom 

Zdeněk Hřib je již čtyřiadevadesátou osobností, která propojila společenský odkaz největších postav přelomu 20. a 21. století s nejvzácnějším přírodním bohatstvím trojské botanické zahrady. Unikátní Stezka osobností se tak rozrostla o další zastávku, na níž zakořenila dřevina zvaná Kalopanax septemlobus – kalopanax neboli také dlanitec.

Dlanitec pochází z oblasti východní Asie a jde o skutečně raritní a originální strom z čeledi aráliovitých. Už na první pohled vás totiž zaujmou jeho trnité letorosty a trnitý kmen. Sytě zelené listy, jejichž barva se na podzim mění na máslově žlutou, jsou také neobvyklého vzezření. Jsou velmi hluboce vykrajované a dorůstají až do třiceti centimetrů. I proto působí značně exoticky. Netradiční jsou rovněž květy a posléze také plody, které tvoří malé kulovité útvary na dlouhých stopkách uspořádané v latách. Prostě dlanitec je pozoruhodný. Přijďte se přesvědčit!