Sbírku vzácných dřev najdete kousek za vstupem z Nádvorní ulice, v expozici zvané Pinetum. V kontrastu s živými jehličnany zde trůní i jejich příbuzní – zkamenělé jehličnany. A vy si při pohledu na ně uvědomíte, že jde o rostliny blízké svým vzhledem, přesto vzdálené od sebe více než 300 milionů let…

Zázrak přírody

Pojďme si ale nejprve říct, co to je zkamenělé neboli fosilní dřevo. Jak už je patrné z názvu, jde o dřevo, které prostě zkamenělo. Jak? Pod zemí, bez přístupu vzduchu (to je hodně důležité, protože vzduch by jinak dřevo rozložil) se postupem času organická hmota stromů přeměňuje v minerály, především křemičitany. A příroda tak vytvoří jedinečný trojrozměrný objekt, v němž je zachována původní struktura dřeviny – letokruhy nebo suky na průřezu.

Sběratelé takové kousky označují za araukarity. A právě takové objevíte v trojské botanické zahradě. Prohlédnete si tu například prokřemenělé kmeny karbonských stromů blízkých dnešním jehličnanům, jejichž stáří je asi 310 milionů let. Jak uvádí místní kurátoři, ne vždy je snadné přesně určit, z jakého stromu exempláře pocházejí, proto si vědci zpravidla pro nálezy stanovují „umělé“ rody, jako je třeba Palmoxylon – dřevo palem, nebo Castanoxylon – dřeva kaštanovníků.

Exempláře z českých nalezišť

Během poznávání tohoto pradávného světa narazíte také na skupinu leštěných zkamenělých dřev. Jedná se převážně o araukárie z českých nalezišť – vystavené exempláře byly objeveny v oblastech Plzeňska, Podkrkonoší a Lounska.

Právě Lounsko patří k nejznámějším českým nalezištím. Například takzvaný mradický araukarit, roztříštěný zkamenělý kmen, ležel uprostřed řeky Ohře u Mradic. Když bylo v řece málo vody, objevoval se nad hladinou vršek jeho pařezu, kterému podle jeho tvaru lidé začali říkat zkamenělá žába. Před dvaceti lety pak paleontologové kmen vytáhli a úlomky z něj teď vystavuje lounské Muzeum Zkamenělý les.

Zkamenělý les od Radvanic

Pokud vás vystavené zkamenělé dřevo ohromilo, určitě se vydejte ještě do expozice Mexiko v severní části zahrady. I tady si můžete prohlédnout kmeny milion let staré. Ty pocházejí z Horní Břízy a z oblasti Jestřebích hor, které z hlediska výskytu zkamenělého dřeva patří k nejvzácnějším v Evropě! A nejen to, právě v této české oblasti byl tento neuvěřitelný výtvor přírody v roce 1857 vůbec poprvé zdokumentován.

Tehdy do Jestřebích hor přijel profesor vratislavské univerzity Heinrich Robert Goeppert, který si během svého putování tímto krajem vedl poznámky. Mimo jiné také zapsal, že viděl tisíce úlomků zkamenělých, tu a tam ve skalách ještě pevně sedících kmenů, z nichž některé dosahovaly délky i šesti metrů a šířky půldruhého metru. Tuto lokalitu nazval Zkamenělým lesem od Radvanic.

Přijďte se na tento zázrak přírody také podívat!