Expozice vznikala jako samostatný celek v 90. letech minulého století, avšak jednotlivé rostliny byly v zahradě pěstovány ještě o něco dříve. Pivoňková louka byla veřejnosti zpřístupněna roku 2011. Najdete ji nedaleko severního vchodu do zahrady. Expozici po výtvarné stránce dotváří dřevěné tematické prvky autorky Adriany Skálové nesoucí název Čtvero ročních období.

Sbírka dřevitých a bylinných druhů pivoněk, která je zde prezentována, patří k nejrozsáhlejším sbírkám těchto monumentálních trvalek u nás. Vznikla ve spolupráci s Pekingskou botanickou zahradou a firmami Heze Paeony Copany (Čína), Cricket Hill Garden (USA), Wolfgang Linnemann (Německo), Pieter Zwijnenburg (Holandsko), Botanickou zahradou BÚ ČSAV v Průhonicích, Callie´s Beaux Jardins (USA), Kelways (Anglie), Riviéra (Francie).

V současnosti tato unikátní sbírka čítá přes 500 druhů a kultivarů, a řadí se tak k nejlepším evropským kolekcím. Stěžejní částí sbírky bylinných pivoněk je velká skupina kultivarů pivoňky čínské (P. lactiflora) a také odrůdy bylinných pivoněk vzniklé mezidruhovým křížením. Zajímavostí sbírky jsou i meziskupinové (Itoh) hybridy. V kolekci je také rozsáhlá skupina kultivarů pivoňky dřevité (P. × suffruticosa), kultivary pivoňky Lemoineovy (P. × lemoinei) a jsou zde hojně zastoupeny i botanické pivoňky.

Pivoňky (Paeonia) jsou vytrvalé byliny či opadavé keře z čeledi pivoňkovitých (Paeoniaceae) a jsou v této čeledi jediným rodem. Pivoňky rostou na všech světadílech severní polokoule s centry rozšíření ve Středomoří, na Kavkaze a v Číně. Latinský název pivoněk (Paeonia) pochází z řecké mytologie a jsou pojmenovány po lékaři bohů jménem Paión.