Unikátní stavba s esovitým půdorysem, která vás na ploše 1 750 m2 provede světem divoké přírody, je chloubou botanické zahrady. Na prosluněném jižním svahu trojské stráně, kde je zapuštěná do skalnatého terénu, byla slavnostně otevřena v červnu roku 2004. A od té doby to letos bylo poprvé, kdy byl skleník dlouhodobě veřejnosti uzavřen.

K jeho uzavření navíc došlo v období konání našich každoročně nejúspěšnějších akcí – výstavy orchidejí a výstavy exotických motýlů, což pro nás znamená významný pokles návštěvnosti a samozřejmě i tržeb,“ posteskl si Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Nové vzácné druhy

V nucené pauze však nikdo v trojské zahradě nezahálel. Ani ve skleníku se čas nezastavil. „Provedli jsme několik významných zásahů do výsadeb. Návštěvníci se tak mohou těšit, že se během procházky skleníkem setkají s nově vysazenými vzácnými druhy rostlin, které dosud ještě nebyly prezentovány,“ láká k návštěvě Bohumil Černý.

Například v sukulentní části můžete nově obdivovat cenný sukulent mexické rostliny Calibanus hookeri, pro kterou je charakteristická ztloustlá báze, z jejího vrcholku pak vyrůstají z více trsů trávovité modrozelené listy ve tvaru fontány. Prvně si tu můžete prohlédnout i velmi vzácně pěstovaný stromek druhu Beiselia mexicana se zajímavě tvarovaným povrchem kmene.

V plném květu

I prostřední část Fata Morgany vás v těchto dnech jistě nadchne. Poblíž vyhlídkové terasy totiž právě dokvétá bobovitá liána Strongylodon, která upoutá pozornost svými nezvykle tyrkysovými květy. Není však jediná, která právě ukazuje svou krásu. Záplavou květů se pyšní i rostlina druhu Thunbergia mysorensis a poblíž vodopádu se na svět derou bizarní květy v přírodě velmi vzácného druhu Aristolochia arborea.

Na své si přijdou i milovníci orchidejí. V prostřední části totiž nově objeví 15 druhů, z nichž jsou nejnápadnější druhy Renanthera vietnamica a žlutokvětá Renanthera citrina. A k tomu další 3 druhy plavuní, asi 6 druhů zázvorovitých rostlin a 10 druhů kapradin.

A jaké novinky návštěvníkům přinese horská část skleníku? Tak tady v blízkosti můstku podle kurátorů právě kvetou třeba kříženci orchideje rodu Phragmipedium. Expozici obohatilo také několik begonií se zajímavě barevnými listy.