V říjnu a listopadu poctily trojskou zahradu svou návštěvou osobnosti různých oborů. A vysazením významných dřevin podpořily unikátní projekt Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové umělce, sportovce, vědce či politiky se vzácným přírodním bohatstvím Botanické zahrady hl. m. Prahy. Kdo v Troji zanechal další stopu?

Překladatel Martin Hilský

V polovině října seznam jmen rozšířil slavný český anglista a překladatel Martin Hilský, který proslul zejména svými výjimečnými překlady děl Williama Shakespeara. Ty byly uvedeny ve více než sto premiérách v celé řadě českých divadel. Například Národní divadlo inscenovalo téměř dvě desítky jeho překladů divadelních her. Ne náhodou mu byl v roce 2011 udělen čestný Řád britského impéria za zásluhy o šíření anglické literatury!

V rámci projektu Kořeny osobností Martin Hilský vysadil v trojské zahradě vzácnou dřevinu anglického původu - slivoň Hillierovu. „Slivoně jsou pověstné tím, že potěší dvakrát. Na jaře květem, na podzim pak barevným listem. U tohoto křížence to platí dvojnásob. Vždyť právě díky svým rodičům, kterými jsou třešeň Sargentova a višeň vyříznutá, má na jaře jemné a hustě postavené narůžovělé květy a na podzim ohnivě oranžové listy,“ říká Tomáš Vencálek, kurátor dřevin mírného pásu z Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Operní diva Soňa Červená

V říjnu v zahradě vysadila vzácný strom i operní pěvkyně Soňa Červená, která na zahraničních operních scénách působila už od roku 1958, a to ve východoněmeckém Berlíně. O čtyři roky později emigrovala do západního Německa, a tak se jí otevřela cesta do celého světa. Po několika desítkách let pobytu v zahraničí se po pádu komunismu vrátila zpět do České republiky, kde dál pokračuje ve své umělecké činnosti, a to jak na poli operním, tak činoherním.

Svou nesmazatelnou stopu v Botanické zahradě hlavního města Prahy tahle výjimečná žena zanechala v podobě červenolistého javoru mandžuského, což je elegantní asijský druh javoru, který upoutá pozornost především na podzim, kdy krásně barví listy. Dřevina patří do skupiny javorů pocházejících z Číny, Koreje a východní části Ruska.

Lékař Otto Hrodek

A do třetice se v říjnu zahradnického náčiní chopil také prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., zakladatel moderní dětské hematologie u nás, který výrazně ovlivnil také světovou vědu. Svůj život zasvětil léčbě dětské leukémie. Jen pro zajímavost - v roce 1989 provedl v tehdejším Československu první transplantaci kostní dřeně dětskému pacientovi. Působil také jako poradce Světové zdravotnické organizace pro problematiku dětských nádorů, přednášel v Oxfordu, Londýně, Cambridge, Bagdádu, Uppsale a na mnoha jiných místech.

Prof. Hrodek v trojské botanické zahradě vysadil chitalpu taškentskou, jejíž květy můžete v našich podmínkách obdivovat v období letních prázdnin. Nejedná se o přírodní druh, ale o mezirodového křížence se zajímavým původem. Rodiče této dřeviny pocházejí ze Severní Ameriky. Jsou jimi odolný a u nás v parcích používaný druh katalpa trubačovitá a pouštní subtropický keř Chilopsis linearis. Přestože se jedná o americké druhy, křížení proběhlo v uzbeckém Taškentu. Odtud také je odvozeno druhové jméno křížence.