Zahrada na podzim je skutečně kouzelná. A kdo si myslí, že jsou už všechny rostliny po odkvětu, je na omylu. Například Ornamentální zahrada ještě v těchto dnech doslova hraje všemi barvami.

Zaušnérie okouzlí svítivou barvou

Na venkovním záhonu vás určitě okouzlí svítivě červenooranžové květy zajímavé trvalky, které se říká zaušnérie, někdy se také skrývá pod názvem vrbovka kalifornská. Jak název napovídá, pochází z Kalifornie, kde roste na suchých skalách v horských oblastech, osidluje také suchá písčitá místa v jehličnatých lesích. Pojmenování pak tahle kráska dostala po pražském botanikovi a profesorovi medicíny Johannu B. J. Zauschnerovi (1737 – 1799).

Léčivá pumpava

Kouzelná je v těchto dnech i křehká pumpava s pětičetnými do fialova zbarvenými květy. Možná jste se s touhle květinou již setkali. Není divu, pumpava je u nás obecně rozšířená jako nenáročná rostlina, která v době květu udělá na zahradě hodně parády. A nejen to. Jedná se i o léčivku se svíravým a krev stavícím účinkem. Používá se například při silné menstruaci nebo proti hemeroidům, uvádí se, že dokonce ovlivňuje krevní tlak.

Koncert v podání hvězdnice

Další rostlina, která se v tomto období pyšní nádhernými a hojnými květy, je hvězdnice. Tyhle podzimní stálice dokáží udělat na zahradě opravdový koncert. Je jich totiž mnoho odrůd – vysoké, zakrslé, pastelově i stylově barevné. Nízké druhy můžete vysadit například do skalek, nebo jako obrubu do záhonu, vyšší pak utvoří pestrobarevný trvalkový záhon, vysoké lze pěstovat ve skupině nebo solitérně. A neúnavně kvetou až do prvních mrazíků.

Ostálky bez modré barvy

Jedněmi z nejoblíbenějších květin zahrad bývají ostálky neboli cínie, které patří do čeledi hvězdnicovité. Z jejich barev vám může až zrak přecházet. Květy ostálky mají snad všechny představitelné barvy a odstíny. Tedy až na jednu výjimku – chybí jim odstín modré.

Rostlina pochází ze Střední Ameriky, odkud byla na přelomu 18. a 19. století dovezena do Evropy. Květy ostálky se dříve používaly na barvení vlny a látek. Rukodělně se to tak dá dělat i dnes, avšak pouze z čerstvě natrhaných květin. Sušením totiž rostlina své barvy ztrácí.