Každoročně se vinobraní pořádá na podzim, při sklizni révy, odpradávna je spojováno s oslavami a veselím na počest úrody a plodnosti. Traduje se, že už řecký bůh vína Dionýsos proslul divokými slavnostmi, během nichž někteří účastníci doslova upadali do extáze. Slavnosti vína se tehdy pořádaly až několikrát do roka a doprovázel je bohatý kulturní program, kterému vévodil tanec a zpěv.

Za dob českého království pak byly tyto slavnosti výsadou především zámožných obyvatel. Až v poválečné éře se začala objevovat současná podoba vinobraní. A ačkoli ta nejznámější připadají Moravě, Čechy v této tradici rozhodně nezůstávají pozadu.

Vína i pro fajnšmekry

Už popatnácté ožije o nadcházejícím víkendu také chráněná vinice sv. Kláry v trojské botanické zahradě. Místní vinobraní přinese kromě toho nejlepšího od vinařů z Čech i Moravy také kvalitní odrůdová vína a cuvée z místní produkce.

„Naše vína si za uplynulých deset let získala značné renomé, pravidelně sklízejí ocenění na vinařských soutěžích a vína ročníku 2018 nejsou výjimkou. Oslava vinobraní je ideální příležitostí si je vychutnat v prostředí s unikátním geniem loci, které vinice pod kaplí sv. Kláry bezesporu má,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy s tím, že vinařští fajnšmekři by si rozhodně neměli nechat ujít místní medailová vína, například Rulandské modré 2015, oceněné na letošní soutěži Král vín Velkou zlatou medailí.

Burčák a plno muziky

A co by to bylo za vinobraní, kdyby na něm chyběl burčák? Takže v i Troji si jeho milovníci přijdou na své. „Jako obvykle chystáme burčák z odrůd Müller Thurgau a Modrý Portugal a pro naše nejmenší a řidiče bude připraven mošt z hroznů,“ uvádí Vladimíra Egertová, vedoucí vinice sv. Kláry.

Chuťové pohárky vám ale jistě polechtá i výborné jídlo, které se tu o víkendu bude nabízet. Myslí se samozřejmě i na vegany a vegetariány. „Ochutnáte výborné sýry, sezónní řepánky a osvěžující domácí limonády, obložené chleby v novém, i burgery od Hell Smoke,“ láká na akci Jindřiška Hejtyková, produkční Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Nudit se nebudou ani ti, kteří víno nepijí. Připraven je totiž bohatý doprovodný program, a to jak na vinici sv. Kláry, tak i v prostředí Ornamentální zahrady. Návštěvníci se můžou těšit například na povídání o víně, či vystoupení skupiny Amanitas, která v areálu zahrady představí oživlý strom a květinovou vílu. No a samozřejmě dobrou muziku, která bude znít zahradou po celý den.