Ve venkovní expozici, v Ornamentální zahradě, narazíte na celou řadu panelů s vyčerpávajícími informacemi o tom, proč, jak a čím ptáky přikrmovat. Dozvíte se tu také, jaká jsou základní pravidla při výrobě ptačích budek, jaké existují jejich druhy nebo jaká jsou nejvhodnější napajedla pro opeřence.

Aktuální téma

Trojská botanická zahrada připravuje výstavy s ornitologickou tematikou v zimním období pravidelně, a to už deset let.

Postupně jsme návštěvníky seznámili s nejrůznějšími aspekty života ptáků. Zájemci byli například překvapeni rozmanitostí ptačího zpěvu, zjistili, jak ptáci získávají potravu na zahradách, jak si staví hnízda nebo jakým hrozbám čelí v dnešním moderním světě. Téma krmení ptáků zahájilo v roce 2009 souvislou řadu těchto výstav. My se k němu nyní opět vracíme, jelikož jeho aktuálnost neustále roste,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Proč přikrmovat celoročně

Letošní ročník této výstavy je tedy už jedenáctý. A mimo jiné upozorňuje na to, že podle nejnovějších poznatků je potřeba ptáky přikrmovat celoročně. Tento postoj zastává třeba jeden z předních evropských ornitologů - německý prof. Dr. Peter Berthold, autor řady vědeckých prací o migraci ptáků a jejich ekologii.

Právě ten mimo jiné říká: „Posouvání ročních období může u řady druhů vyvolat nesoulad mezi hnízděním a nabídkou hlavní potravy, přičemž v tomto případě může výrazně napomoci přikrmování. Časněji přilétající a záhy hnízdící druhy ptáků trpí při náhlých jarních návratech zimy velkou nouzí a v tom případě může přikrmování pomoci zachránit jejich život.“

Jak přikrmovat a jaká krmítka jsou nejvhodnější?

I to se zde dozvíte. Dočtete se, že pro přikrmování ptáků můžeme použít celou řadu krmítek. Musí však splňovat nejzákladnější požadavek – nesmí do nich sněžit a pršet. Důležité také je, aby z nich bylo možné odstranit zbytek potravy a šlo je jednoduše vyčistit.

Výstava ukazuje i používané krmivo, na které narazíte v některých vyvěšených budkách. Nejčastěji jsou to semena slunečnice. Ty drobnější většinou konzumují čížkové lesní, pochutnají si na nich ale i čečetky zimní.

Ptákům radost udělají ale třeba i ovesně vločky mírně zvlhčené rostlinným olejem, nakrojená jablka…

(Ne)bezpečná napajedla

Ptáci také nutně potřebují vodu. V zimě ji získávají třeba ze sněhu, pokud ale není, je dobré jim nachystat vhodnou mělkou nádobu a vodu do ní doplňovat. Nesmíme jim ji však nabízet v podobě, která je pro ně životu nebezpečná. To platí zejména pro hluboké nádoby, jakými jsou sudy, kádě či vany. V nich totiž především mladí a nezkušení ptáci nacházejí smrt.

Proto je do nich třeba umístit prkénko nebo rošt z propletených větviček. Umístění větvě nebo klacku je nutné tak, aby se dotýkal okraje nádoby.

Chcete se dozvědět více? Navštivte Botanickou zahradu hlavního města Prahy, kde je výstava přístupná až do 1. března. Prozkoumat zde mimo jiné můžete i ukázku nevyhovujících ptačích budek a polobudek a porovnat je se správnými variantami.