Trojská botanická zahrada byla založena 1. ledna roku 1969. Veřejnosti však byla zpřístupněna až o třiadvacet let později. Úvodní expozici - parkově upravenou plochu mezi správní budovou v Nádvorní ulici a vinicí sv. Kláry - si v té době během sezony prohlédlo dvacet tisíc návštěvníků. Rok 1992 tak znamenal zlom v existenci botanické zahrady. Konečně začala pronikat do povědomí Pražanů, pro které byla zřízena.

Od té doby „ušla“ zahrada velký kus cesty. Rozšiřovala se, modernizovala, návštěvníkům se postupně zpřístupňovaly nové a nové expozice – ať už to byla Japonská zahrada, vřesoviště podél viniční zdi, expozice flóry Turecka a Středomoří či Ornamentální zahrada...

Rekordní loňský rok

Dalším zlomem pak bylo v roce 2004 otevření skleníku Fata Morgana, díky kterému zájem o trojskou botanickou zahradu mnohonásobně vzrostl.

Rekordní pak byl rok loňský, kdy zahradou prošlo 371 tisíc návštěvníků! „Toho si nesmírně vážíme, a chceme, aby se k nám i nadále rádi vraceli. Proto jsme i pro letošní jubilejní sezonu připravili zajímavý program. Navážeme na tradici oblíbených výstav kaktusů a masožravých rostlin, chybět nebude ani výstava orchidejí ve skleníku Fata Morgana nebo bonsají v Japonské zahradě,“ přiblížil Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Krása rostlinného těla

Narozeninové akce spojí jedno téma - krása rostlinného těla. Návštěvníci se proto mají skutečně na co těšit. Už v březnu se v plné své kráse, rafinovanosti a eleganci představí orchideje. A výstava to bude velkolepá. Kreativního ztvárnění se totiž ujala jedna z nejlepších českých floristek Klára Franc Vavříková.

„Pro výstavu oslavující půvab a vznešenost orchidejí zvolila jako hlavní motiv kruh. Ten symbolizuje propojení všeho živého v koloběhu života. Narušením této harmonie, k čemuž dnes bohužel v přírodě často dochází, ztrácí naše planeta jedinečné bohatství rostlinných druhů,“ uvedla Radka Pšeničková, náměstkyně pro útvar marketingu a PR.

Motýli, bonsaje, food festivaly a rostlinná kamasútra

O měsíc později pak orchideje vystřídají půvabní motýli, kteří se do tropického skleníku Fata Morgana nastěhují už pošestnácté. A opět se jejich obdivovatelé dozví spoustu zajímavostí.

Dokonalost bonsají budete moct v Japonské zahradě obdivovat v květnu. A v rámci narozeninových oslav zahrada tuto oblíbenou výstavu o týden prodlouží. Na návštěvníky tudíž čekají tři víkendy plné doprovodného programu přibližujícího jednak bonsaistické umění, ale i japonskou kulturu.

„Na léto pak máme přichystané dva food festivaly, na podzim výstavu masožravých rostlin a tradiční výstavu dýní. Na závěr roku bude k vidění pohled do intimního života rostlin, tedy taková rostlinná kamasútra," uzavřel Bohumil Černý.