Výstava bonsají je jednou z nejoblíbenějších akcí Botanické zahrady hlavního města Prahy. Japonskou zahradu vždy zaplaví desítky nádherných dřevin, které každého dozajista ohromí.

Tentokrát návštěvníci uvidí ty nejlepší rostliny od předních českých pěstitelů. Vystaveny jsou i cenné exempláře ze sbírek naší botanické zahrady,“ uvádí Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy s tím, že kvůli okolnostem se letos výstava koná v podzimním období. „Já věřím, že návštěvníci tuto změnu uvítají,“ dodává Bohumil Černý.

Oceněné bonsaje

Botanická zahrada hlavního města Prahy pěstuje bonsaje od roku 1973. Tehdy Kamila Skálová získala rostliny pro bonsaje z okrasných školek a že školky botanické zahrady. A jak říká Miroslav Horský, kurátor zdejší sbírky bonsají, v současnosti zahrada pečuje o zhruba 40 exemplářů.

Některé z nich máte možnost vidět i na výstavě. „Jsou to například bonsaje oceněné v loňském roce na Bonsai Triennale pořádaném v polských Wojsławicích, a to buk (Fagus sylvatica), který obdržel cenu diváků, a kaskáda hlošiny pichlavé (Elaeagnus pungens), nominovaná na strom roku,“ doplňuje Miroslav Horský.

Tvoření miniatur po svém

Součástí expozice je i panelová výstava v Ornamentální zahradě. Dočtete se tu spoustu zajímavých informací. Víte například, kdy se k nám začaly dostávat první zprávy o bonsajích? Od roku 1878, a to prostřednictvím cestovatelů a návštěvníků světových zahradnických výstav v Paříži a Londýně.

Vlastní pěstování těchto miniaturních stromů u nás začalo v padesátých a šedesátých letech minulého století. Pěstitelé však neměli k dispozici žádnou literaturu, nářadí ani sortiment rostlin a misek. Proto tvořili miniatury každý po svém nebo napodobovali bonsaje vypěstované svými kamarády.

Literátský styl

Na panelech se také dozvíte, jak se bonsaje získávají. Sběr stromů v přírodě totiž není vhodný způsob… Uděláte si také jasno ve tvarech bonsají. Stromy v přírodě jich mají celou řadu, a to jak v zakřivení kmene, tak i ve tvaru koruny.

Nechybí ani informace o stylech, všechny mají svá pravidla, zákonitosti a postupy. Až na jednu výjimku – literátský styl. Ten se vyznačuje štíhlým kmenem, malou korunou a sporým olistěním. Většina bonsají v tomto stylu má vybraně elegantní vzhled a v přírodě se s nimi lze setkat na stanovištích, kde se stromy táhnou za větrem nebo na návětrných stanovištích na planinách či na mořském pobřeží.

Chcete se dozvědět více? Navštivte výstavu. Stojí to za to!