Hlavní domovinou levandule je západní Středomoří, přičemž na magická levandulová pole se sjíždějí dívat turisté hlavně do Provence, země, která se nachází v jihovýchodní Francii.

Na levanduli je kouzelné to, že je krásná po celý rok. Na jaře září jemnou zelenou barvou, v létě se z ní stává filmová hvězda – obletovaná je pro své fialové a modré odstíny, svůj půvab neztrácí ani po sklizni a přes zimu, kdy má barvu chladivě sivo-zelenou. Oblíbená však není jen díky svému „vzhledu“, ale také pro svou dlouhotrvající vůni i po usušení a také schopnosti odpuzovat hmyz a v neposlední řadě i své léčivé účinky.

Dvě skupiny levandulí

Několik desítek druhů levandulí je také součástí venkovních expozic Botanické zahrady hlavního města Prahy. A jak říká kurátor trvalek a okrasných trav Petr Hanzelka, z pohledu jejich pěstování je možné je rozdělit na dvě skupiny. Na druhy a odrůdy, které lze u nás celoročně pěstovat venku, a pak na skupinu, jež vyžaduje zimování ve skleníku či v zimní zahradě.

Pokud do zahrady vstoupíte vchodem z Nádvorní ulice, na levandulové keře dorůstající až do výšky 80 centimetrů narazíte po pár minutách chůze. Najdete je poblíž Centrálního záhonu, podél zdi u kaple sv. Kláry. Zde je vysazeno hned několik jejích odrůd, takže uvidíte levandule nejen fialové, ale i s květy světle modrými, světle růžovými či bílými.

Hojně zastoupená je na tomto záhonu například zajímavá levandule širokolistá, která venku v sušších půdách dokáže přežít mírnější zimy. „Obecně její dlouhodobé pěstování venku příliš reálné není. Řadí se již do druhé skupiny levandulí, tedy k těm, které vyžadují přezimování v bezmrazých prostorách, ideálně na světle a při teplotě 5–8 °C a spíše v sušším, resp. nepřemokřeném substrátu,“ uvádí Petr Hanzelka.

Celé pole levandule lékařské

Zřejmě nejznámějším druhem je levandule lékařská, jejíž nejatraktivnější odrůdou je ta s tmavě fialovými kvítky a fialovými kalichy. Nechybí ani v rozlehlé expozici Středozemí, kde je hned celé levandulové pole.

Ve spodní části této expozice byla po delší čas nevyužitá plocha. Před několika lety jsme se rozhodli vysadit na její části levandulové pole, které se zbytkem expozice krásně ladí. Levandulovým keřům se zde velmi dobře daří,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy. Petr Hanzelka pak doplňuje, že levandule lékařská se dá pěstovat poměrně snadno na většině území naší republiky. „Má ráda teplejší regiony a nížiny,“ říká kurátor.