To, že vinice sv. Kláry každoročně vydá hrozny vysoké kvality, není žádná novinka. Místní vína získávají mnohá ocenění a kde kdo je trojské botanické zahradě závidí. „Jsme unikátní tím, že vína zde nejen vypěstujeme, ale i sklidíme, vyrobíme a na tomto místě také prodáme,“ říká Vladimíra Egertová, vedoucí vinice sv. Kláry.

Sedm vín ročníku 2019

Loňský ročník je opět výjimečný. Vzešlo z něj pět vín odrůdových a dvě cuvée. „Z jednoodrůdových to jsou bílá vína Ryzlink rýnský, Tramín červený a Rulandské šedé. Dále ročník 2019 nabízí dvě růžová vína - polosuché Rulandské modré rosé, nebo polosladký Modrý Portugal rosé,“ vypočítává Vladimíra Egertová.

V nabídce jsou i dvě cuvée – tradiční Klára, která je složená z odrůd Muškát moravský a Müller Thurgau, nově pak směs nazvaná Botanica, která je ze tří odrůd - Tramínu červeného, Sauvignonu a Ryzlinku rýnského.

Krásné barvy i aromatika

Čím jsou tato vína charakteristická? Podle vedoucí vinotéky sv. Kláry Elišky Muchnové například Rulandské modré rosé zaujme svou světle lososovou barvou a zajímavou aromatikou peckovin a červeného grepu: „To ho odlišuje od většiny českých a moravských rosé a působí až jihofrancouzským dojmem.“

Víno nazvané Klára je zase vysoce aromatické po citrusech a muškátu, vyniká také hutností v chuti, kde dominují letní jablka, angrešty a tóny banánů. A cuvée Botanica? To prý každého překvapí svou harmoničností, plností a přitom neskutečnou svěžestí. „Tramín dodává kořenitost, Sauvignon plnost a Ryzlink kyselinu a svěžest,“ doplňuje Vladimíra Egertová.

Perla mezi víny

Místní chloubou pak je víno Rulandské modré ročník 2016, které, jak prozradila Vladimíra Egertová, nejprve dva roky zrálo v dřevěných francouzských a španělských sudech a pak dva roky na lahvi. A teď toto výrazné, tělnaté a kořenité víno s tóny lékořice, vanilky a čokolády konečně budou moci ochutnat i návštěvníci.

Již od vysazení této odrůdy na zdejší vinici jsme se rozhodli, že zde bude profilační odrůdou, tedy něčím, čím se budeme moci chlubit. Přes jiný typ řezu, vyvazování, reduktivní sklizeň a celkově zvýšenou péči již v dnešní době sklízíme zaslouženě plody své práce a opravdu hrdě můžeme prohlašovat, že i červená vína z Čech se dají pít, tedy alespoň ta z naší vinice,“ pyšní se Martin Beránek, kurátor vinice sv. Kláry a dodává: „Když jsem si dělal statistiky Rulandského modrého, vyšlo mi, že od roku 2011 získalo asi polovinu ocenění ze všech vín. To znamená zhruba 35 medailí. Takže si myslím, že se máme skutečně čím chlubit.“