Už si ani nevzpomínám, jaké to tu bylo, když altán v zahradě ještě nestál. Přitom tahle jednoduchá dřevostavba, kterou najdete v Ornamentální zahradě, byla slavnostně otevřena poměrně nedávno – na jaře loňského roku. Od té doby si sem zvykli pravidelně chodit nejedni návštěvníci. Včetně mě. Rostlinné bistro má totiž co nabídnout.

„Bistro se ujalo velmi dobře. Máme spoustu stálých zákazníků, někteří sem chodí dokonce každý den. Třeba jen na kávu a bábovku,“ usmívá se Petra Hradcová, u které objednávat je jedna radost. Neobtěžuje ji vám totiž vyjmenovat, z jakých surovin jsou vyrobené lákavě vypadající raw dezerty či která kombinace smoothie by mohla polechtat vaše chuťové buňky.

Lucie Polanská rostlinný svět neobjevila náhodou

A jak vlastně nápad na rostlinné bistro vznikl? No, i když ono se to vlastně samo nabízí. A mou myšlenku potvrzuje i majitelka Botanické na talíři – Lucie Polanská. „Ano, pointa byla mít uprostřed botanické bistro s nabídkou z čistě rostlinných produktů. Žádné maso, mléko, prostě nic živočišného,“ říká mi sympatická dáma. (I když, jedna surovina živočišného původu se tu přeci jen najde. Ale o tom později).

„Mnoho lidí si nedovede představit, že se kytky dají namazat na chleba, že z nich uděláme pečivo, mléko, pomazánky…,“ vypočítává Lucie Polanská, která rostlinný svět neobjevila náhodou. Po třicítce se u ní totiž projevila těžká alergie na laktózu, nesmí nic z mléčných produktů. A tak začala hledat jinou cestu.

„Rostliny, pokud jde o jídlo, nabízejí neskutečné možnosti. Jen se jich nebát,“ uvádí paní Lucie. Veganka se však z ní nestala, na maso prý rozhodně nezanevřela. „Prostě bych doporučila k běžné stravě třeba jeden dva dny v týdnu utéct k té veganské. Třeba sem k nám,“ usmívá se.

Hutné polévky

Já také rozhodně nejsem veganka, ale do bistra Botanická na talíři se vždycky těším. A pokaždé mě něčím překvapí. Ať už to je skvělá česnečka, hutná bramboračka, či čočková polévka, která vás zasytí tak, že už žádné jiné hlavní jídlo nepotřebujete. A samozřejmě nikdy nevynechám kávu s mandlovým mlékem a nezapomenutelnou ořechovou bábovku.

Na mlsouny tu pak ještě číhá celé plato raw dortíků, které rovněž vypadají lákavě.

Dortíky různých chutí

„Raw dezerty máme celoročně. Ať už ty mini, nebo větší,“ říká Petra Hradcová a začne vyjmenovávat příchutě, které můžou zákazníkům nabídnout. „V nabídce jsou dortíky čokoládové, čokoládový s vanilkou, borůvkový, jablíčkový, perník se skořicí, malinový, mrkvový s červenou řepou, kávový, pomerančový, fíkový s čokoládou, jablko s kořením… Škála chutí je opravdu velká,“  uvádí Petra s tím, že korpus je vždy stejný. „Ten je z oříšků, spojovaný kokosovým olejem.“

Jedna variace chutí mě v nabídce raw dortů zarazila. Špenát s čokoládou. „Ano, to je zvláštní kombinace, na první pohled možná i člověka odpudí. Ale musím říct, že chuť je skutečně zajímavá. Mile překvapí. V puse se vám mění, každou chvíli cítíte něco jiného,“ popisuje Petra Hradcová.

Smoothie, grog či čaj na zahřátí

I na chladné dny jsou v bistru nachystáni. Návštěvníci zahrady se tu můžou zahřát buď svařákem, grogem, nebo teplým smoothie. „Smoothie opět máme v různých kombinacích. Třeba hodně oblíbený je tento nápoj švestkový – to je švestka, banán a perník koření,“ konstatuje Petra Hradcová a dodává, že návštěvníci rovněž rádi volí smoothie zázvorové, v zimě také blumové.

No a kdo dává přednost nápojové klasice – čaji, rozhodně také nepřijde zkrátka. I toho tu mají několik druhů. Zajít si posedět, odpočinou, či jen zrelaxovat do místního bistra je skutečně dobrá volba! Navíc přes zimu má Botanická zahrada hlavního města Prahy do venkovních expozic vstup zdarma. Tak to už opravdu netřeba se dlouze rozmýšlet!