Rulandské modré ročník 2016 je momentálně největší chloubou zdejší vinice. Na křtu vín minulý týden jste rovněž uvedli, že právě tato odrůda bude vaše profilační. Proč zrovna Rulandské modré? Protože ji sem přivezl Karel IV., který určitě věděl, co dělá, navíc se této odrůdě tady extrémně daří. Je pro tuto oblast nejen v zelených pracích, ale ve všem, co podnikáme jako vinohradníci a pak i vinaři velmi dobře uchopitelná. Jelikož jsme stoprocentně jižní svah, tak tu dozrává do neuvěřitelných cukernatostí, což je první předpoklad k tomu, abyste vyrobila výborné víno, které má potenciál k dalšímu zrání.

Kolik hroznů vlastně sklidíte z jednoho keře?

Z jednoho keře sklidíme mezi čtyřmi, maximálně deseti hrozny. Hrozen Rulandského modrého není nijak velký, váží většinou maximálně 10 dkg. Takže z jednoho keře to je zhruba kilo. A minimum hroznu na keři způsobí to, že je extrémně vyzrálé - dosahujeme cukernatosti 27 – 29 stupňů českého normalizovaného moštoměru. Pak spíš bojujeme s tím, že víno prokvasí do sucha a mám něco mezi 14,5 – 15 procenty alkoholu, což je maximum pro to, abyste nemusela platit daň z vína.

Jak velkou část vinice sv. Kláry zabírá právě odrůda Rulandské modré?

Myslím, že budeme skoro na půl hektaru (celková rozloha vinice sv. Kláry je 3,5 ha – pozn. red.). Nám se velmi líbí, že se z Rulandského modrého dají vyrobit jak bílá vína, tak růžová i červená. Takže když je, nedej bože, extrémně špatné počasí, což se nám stalo zatím jen jednou, v roce 2013, tak víno červené nevyrobíme. Než ošklivé, nebo špatné červené, tak radši suprové růžové.

Které Rulandské modré je nejlepší? Bílé, růžové, nebo červené?

Záleží, jak jste naladěna a na co jste zvyklá, co vám chutná. Takže každé naše víno si najde svého konzumenta, a to i přesto, že, jak jsem řekla, všechny naše hrozny dozrávají do vysoké cukernatosti, takže bohužel nevyrábíme úplně suchá vína, ale polosuchá až polosladká. Ale je super, že z jedné odrůdy můžete vyrobit tři a čtyři i víc druhů vín. Protože je můžete dát do barikových sudů, můžou být bez ležení atd…

Rulandské modré ročník 2016 zrálo dva roky ve francouzských sudech. Čím jsou speciální?

Jsou to barikové sudy o obsahu 225 litrů. Pak máme ještě jeden dubový sud o obsahu 500 litrů. U nás nikdy nejde celá šarže červeného vína jen do nových sudů. Každý rok přikupujeme dva, tři a mícháme to. Že třeba polovina šarže jde do nových, polovina do starších - dvou až tříletých. Pak se to za ty dva roky průběžně míchá, naleží, poté víno kupážujeme do nerezu, nakonec nalahvujeme. Než se dostane ke konzumentovi, leží v lahvi ještě další dva roky.

Chystáte nějakou novinku i na příští rok?

Určitě bude Rulandské modré ročník 2017, protože červené víno jsme nějakou dobu odsouvali, zákazník si ho nemohl koupit. Teď jsme tu čtyřletou mezeru dohnali, takže jsme vyrobili jak ročník 2016, tak 2017, 2018 a 2019. A troufám si říct, že 2018 bude opravdu pro nás ročníkem desetiletí. Tohle víno se v sudu tváří, že s ním není žádný problém, bude opravdu skvělé. Plné, hutné, ohnivé a na odrůdu Rulandské modré až trochu netypické.