Projekt nazvaný Zahrada všemi smysly ještě víc zpestří vaši návštěvu trojské botanické zahrady. Stačí se jen vybavit mapkou s vyznačenými zastávkami, kterou obdržíte na pokladně (nebo si ji stáhněte na stránkách zahrady) a vyrazit.

Všech čtrnáct zastavení vás provede napříč celou zahradou. A je jedno, ve které části se rozhodnete začít. My ale doporučujeme startovat od severního vchodu, protože na závěr vaší štace vám bude doporučeno zapojit také chuť. Takže vaše kroky budou nasměrovány do vinotéky sv. Kláry, kde letos můžete ochutnat celkem dvanáct druhů vín místní produkce, včetně vína perlivého a slámového. A uznejte, že je lepší u sklenky takové dobroty končit, nikoli začínat.

Něco pro uši

Zábavu si při objevování tajemství rostlin užijí i děti. Expozice je totiž velmi hravá, což poznáte hned na nejbližší zastávce od severního vchodu. Zvučící orchestr, či dřevěné kameny přímo vybízí k vyluzování zvuků a hudebním hrátkám.

Tak například takový masivní lithofon, sestavený z vybraných kusů kamene. Z něho pomocí oblázků vyloudíte  tóny různých výšek a barev. Rozezníte tak například čedič, znělce, či zkamenělý kmen druhohorní araukárie. A když budete pozorní, zjistíte, že devátý kámen vydává dokonce tóny dva!

Preludovat můžete i na obřím dendrofonu, který je vyrobený ze dřev různých druhů stromů. Jedna ze zavěšené stupnice je například vyrobena ze smrku, různou škálu zvuků vydává také několik dřev tisu, akátu, poleno javoru klenu...

Součástí dendrofonu je i skořepina topolového kmene. Když do ní vstoupíte, dostanete se do světa nezvyklé akustiky, podobné dutině starého stromu.

Osahejte špalky a projděte bambusovým hájem

Se dřevem se můžete seznamovat i na dalším nedalekém zastavení, nazvaném Není špalek jako špalek. Tak schválně, potěžkejte si stejně dlouhé kusy různých druhů dřevin. Nejenže se liší hmotností, ale když si je pohladíte, tak zjistíte, že i strukturou povrchu.

Sluch a hmat prověříte rovněž v Bambusovém lesíku. Určitě mnozí z vás neví, jaký to je pocit, prodírat se bambusovým hájem. Tady ho můžete okusit. A když budete pozorní, uslyšíte i nádherné zvuky této gigantické trávy, o které se tu navíc dozvíte, jak obdivuhodně rychle roste. Některé druhy bambusů totiž za jediný den vyrostou až o devadesát centimetrů!

Poznávání čichem

Zkouška čichu vás pak čeká na zastavení s poetickým názvem Lesní sonáta vůní. Každý z proutěných košíků tu ukrývá jinou vůni lesa a rozkvetlé stráně. Přivoňte se zavřenýma očima a poznávejte. Trochu vám napovíme. Určitě tu narazíte na dobromysl, kmín, či modřín.

Hmat budete muset zapojit u ptačích budek, v jejichž útrobách je také ukryto „tajemství“. Nebojte, nic nepříjemného to není.

I Lesní galerie vás vybídne k poznávání zajímavých přírodnin se zavřenýma očima. Exponáty jsou zavěšeny v dřevěných rámech, které visí na vodících lanech. Když se lana budete držet, určitě žádnou z vystavených přírodnin nevynecháte. A pak si nezapomeňte přečíst informační tabulku, která vám u této zastávky prozradí, že hmat funguje jako výstražný poplašný systém našeho těla. Pocit tepla nebo bolesti často varuje náš mozek dříve, než si stačíme ublížit…

V trojské botanické zahradě tak můžete zapojit všechny smysly.