Vše se ponese ve znamení svatého Václava, oslavami jeho svátku 28. září pak celá akce vyvrcholí. Tento den připomíná, že český kníže sv. Václav byl zavražděn ve Staré Boleslavi právě 28. září roku 935. Jeho ostatky leží na Pražském hradě v katedrále sv. Víta ve Svatováclavské kapli.

Sv. Václav je hlavním zemským patronem a den výročí jeho zavraždění se od roku 2000 slaví jako státní svátek - Den české státnosti.

Trhy pro gurmány

A několik let ho připomínají také tradiční trhy a slavnosti v centru Prahy - kromě Václavského náměstí se konají také na náměstí Republiky. Trhy návštěvníkům nabízejí celou řadu prodejních stánků, zaměřených na českou gastronomii či vinařství a také na tradiční staročeskou kuchyni.

Centrem projede kníže na koni

Kromě toho se ale bude každý den konat doprovodný program, především koncerty jak na Václavském náměstí, tak na náměstí Republiky. A 28. září také oblíbený kostýmový průvod. Procesí rytířů, kejklířů, hudebníků a tanečnic, v čele s knížetem Václavem jedoucím na koni, projde spodní částí Václavského náměstí. Kníže přivítá všechny návštěvníky a hosty, usedne na trůn a osobně zahájí doprovodný program.