Muzeum Karlova mostu se tak vrací k dlouholeté tradici této velkolepé barokní vodní slavnosti, která se pravidelně konala od 15 května 1715 a byla připomínkou sv. Jana Nepomuckého. I letos se Navalis zúčastní gondoliéři z Benátek, jejichž je sv. Jan Nepomucký patronem.

Sklář z Benátek ozdobil gondolu

„Jednou z 18 gondol bude speciální historická gondola vyzdobená sklářskými výrobky jednoho z nejznámějších benátských sklářů, který se jmenuje Pino Signoretto,“ uvedl jeden z organizátorů Svatojánských Navalis Štěpán Rusňák. Gondola má světovou premiéru, protože dosud nebyla někde, tedy ani v Benátkách prezentována.

Program je širší

Program samotných Navalis je širší než byl loni. Ve čtvrtek 13. května se spouštějí lodě na Vltavu, v pátek pak budou mít Pražané, kteří vyhráli v různých soutěžích (například při dnu pražských přívozů), možnost vyzkoušet si plavbu na gondolách Pražskými Benátkami. Večer od 19 hodin se připravuje pěvecké vystoupení benátských gondoliérů v Pražských Benátkách pod Karlovým mostem.

Ponte Rialto v Praze

V sobotu dopoledne se odehraje u Karlova mostu regata benátských lodí tzv. mascaret o primátorský pohár, který předá místostarosta Benátek. Na Malostranském plese pak bude předána hlavní cena soutěže, a to pobyt pro celou rodinu v Benátkách zdarma.

Po celou sobotu budou od 10 hodin probíhat na Křižovnickém náměstí historické trhy. Koncert se odehraje přímo na vodě a jsou vítání všichni, kdo mají loď. U podia vznikne i model benátského mostu Ponte Rialto, pod nímž budou po celou dobu konání slavnosti projíždět gondoly.

Možná přijde i prezident

Dobrý výhled na Navalis bude jak z Karlova mostu, tak od Bergerovy cihelny i z Alšova nábřeží či Mánesova mostu. Slavnosti se zúčastní arcibiskup Dominik Duka, velmistr rytířského řádu křížovníků s červenou hvězdou Jiří Kopejsko, primátor Pavel Bém a účast nevyloučil ani prezident Václav Klaus.