K masopustu patří tradičně průvod masek. Naši předkové si na tuto tradici velmi potrpěli a v žádném průvodu nechyběl medvěd, který chodil společně s medvědářem. Pak všelijaké zvířecí masky, šaškové, pobudové, tuláci a samozřejmě i čerti, hastrmani, čarodějnice, černokněžník, smrtka, různé příšery a obludy. V průvodu šli i představitelé různých řemesel jako řezníci, holiči, dráteníci, pekaři ale i třeba bába kořenářka a kat.

Průvod zámeckým areálem

Pro děti bude již dopoledne nachystaná výtvarná dílna, kde si mohou vyrobit pěknou masku. Průvod se vydá areálem po poledni se skupinou Vševiláci obohacený o divadelní scénky, hry a tancovačku.

Nebude chybět ani muzika, o tu se postará harmonikář Franta Albrecht a na závěr Pražský pouťový orchestr, který je pro tuto příležitost jako stvořený.

Chvála cechu řeznického

V areálu zámku Ctěnice je tradičně masopust spojen s oslavou cechu řeznického. Na místě se tak odehraje pravá česká zabijačka. Kromě ukázky řeznického řemesla, bourání prasete a výroby jitrnic budou připraveny masopustní zabijačkové speciality jako jelítka, prejt, prdelačka nebo tlačenka.

A kdo se nevrhne na masové pokrmy, může okusit čerstvě pečené koblížky, trdla, či do sebe naládovat palačinky, perníčky nebo pražené mandle. Popíjet se bude pivo, horký mošt a medovina.

Přijďte hodovat, popít, vyrobit si tradiční masky anebo jen tak na živou muziku.