Zlíchovská výtopna byla postavena v 19. století v areálu pražského Smíchovského nádraží. Výtopny – budovy sloužící k přípravě parních lokomotiv na službu - kdysi bývaly součástí všech větších železničních stanic. Tahle ale sloužila nejen jako opravna vagónů, ale dokonce i jako vývojová dílna Tatry Smíchov. A právě odsud poprvé vyjela legendární tramvaj T3.

Stejnojmenný spolek

Svému účelu výtopna přestala sloužit po roce 1989. Od roku 1999 na Zlíchově působí stejnojmenný spolek Výtopna Zlíchov, kterému se za dobu svého působení podařilo zprovoznit a zrenovovat několik parních a motorových lokomotiv, osobních a nákladních vozů a unikátní parní válec Mamut.

Z chaty do expozice

V sobotu 13. dubna se v někdejší výtopně koná den otevřených vrat (dveřmi by lokomotiva prý neprojela). K vidění bude celá řada strojů - například parní lokomotivy, novější motorové mašinky, parní válec ČKD Mamut, anebo třeba tramvajový vůz Ringhoffer Krasin.

Zrovna tramvajový vůz Ringhoffer Krasin má dost pohnutou historii. Byl vyroben v roce 1932 v Ringhofferově továrně v Praze na Smíchově - má číslo 1389 a je jediným z této série, který se dochoval. Prokazatelně byl evidován k 6. 4. 1944 ve vozovně Motol, poté od 5. 3. 1959 ve vozovně Žižkov a v roce 1969 byl vyřazen.

Než ho v roce 2017 získal spolek Výtopna Zlíchov, sloužil za Prahou jako základ rekreační chaty. Ta se ale měla bourat, a tak se majitelé rozhodli, že vlečný vůz předají do muzea. Jelikož muzeum Dopravního podniku hlavního města Prahy nemělo o vůz zájem, ujal se ho spolek Výtopna Zlíchov, zrekonstruoval ho a dnes zdobí zdejší sbírku.

Karkulka a Marcelka

V současné době na Zlíchově pilně pracují na opravě dalších skvostů - jde o motorovou lokomotivu T444.0078 (Karkulka) a parní lokomotivu 313.901 (Marcelka). I tyhle krásky ve výtopně uvidíte a časem možná i potkáte na kolejích.

No a kromě prohlídky strojů se budou 13. dubna konat také kyvadlové jízdy parního vlaku s lokomotivou 213.902, zvanou BéeSka, směrem na Zličín a zpět, tedy krásnou trasou Pražského semmeringu.