Jde o akci vskutku výjimečnou, žádnou podobnou v České republice nenajdete. A její cíl? Prezentace veteránského života, představení zajímavých historických vozů, zvláště pak těch vyrobených v Československu.

Na 150 historických vozidel

Milovníci veteránů tedy určitě zajásají. Do Bohnic se totiž sjede na 150 historických vozidel! K těm nejzajímavějším kouskům bude určitě patřit luxusní automobil Praga Grand, který se u nás vyráběl v letech 1912 – 1932, tehdy tvořil špičku nabídky automobilky Praga.

Auta to byla opravdu prvotřídní, zakoupila si je dokonce i rakousko-uherská armáda, která je během první světové války využívala jako velitelské a sanitní vozy.

Dalším krasavcem, který se díky akci Grand Veteran návštěvníkům představí, bude třeba dvoudvéřový Wikov 35 Kapka, první československý automobil s aerodynamickou karosérií.

Vůz se seriálu či služební auto Dubčeka

V premiéře si budete moct prohlédnout i švýcarský automobil Weber s motorem Benz z roku 1899 nebo šestiválcovou Škodu 645. Velkým lákadlem určitě bude i sportovní Wikov 8/27, který diváci znají ze seriálu První republika, či Mercedes-Benz - služební vozidlo československé ambasády v Turecku, které na přelomu 60. a 70. let minulého století vozilo tehdejšího ambasadora Alexandera Dubčeka.

Kromě toho se můžete těšit i na motocykly hradní stráže a historické sanitky.

Jízda tříkolky Karla Benze

Automobily však nebudou jen vystaveny, 50 vozidel bude rovněž soutěžit ve dvou jízdách pravidelnosti po trati v areálu!

Za pozornost bude určitě stát i jízda tříkolky Karla Benze. Jde o vůz poháněný spalovacím motorem, na který si Benz požádal o patent v lednu roku 1886. Podle německého patentového úřadu byl Benz prvním konstruktérem, který benzinovým motorem nahradil živá zvířata. A právě tahle chvíle je považována za počátek automobilové historie...

Dopravní hřiště pro děti i ukázky historické bitvy

To však není zdaleka vše, co na Grand Veteran zažijete. Součástí akce bude i bohatý doprovodný program - například dětské dopravní hřiště, prezentace dobového oblečení, stánky s rukodělnými dovednostmi a řemesly, která si děti budou moci sami vyzkoušet, či ukázky historické bitvy z I. světové války jako upomínky 100. výročí založení Československa.

Celým dnem budou provázet moderátoři Lucie Výborná a Petr Vichnar.