Každý rok vznikne první zářijový týden v Dejvicích největší vědecká laboratoř pod širým nebem. I letos tomu nebude jinak, jen že se pro veřejnost bude konat online. Nemusíte ale zoufat, podle pořadatelů přinese jiné, nečekané a vzrušující zážitky. Poprvé tak budete moci navštívit všechny expozice obrazem i zvukem přímo u vás doma.

Inovace pro budoucnost

Téma letošního ročníku je Inovace pro budoucnost. V jeden den na jednom místě se sejde to nejzajímavější ze světa přírodních, technických a společenských věd. Zjistíte, že věda má opravdu rozmanité podoby a využití i v každodenním životě. Hravou a interaktivní formou přiblíží vědní obory a odstraní vžitá „tabu.

„Virtuální návštěvníci se z domova přenesou na „Kulaťák“, projdou si postupně všechny expozice a mohou se zúčastnit soutěže o ceny. Dozví se třeba, jak se testuje koronavirus, jak pracovat s ekonomickými daty, co má společného člověk a zvíře, mikrořasy a vodík jako zdroj paliv budoucnosti, jak se chovají rostliny při změnách klimatu, ale i to, že klíšťata mohou být pro nás užitečná,“ uvedla za pořadatele Tamara Mařasová.

FoodSmartPhone

Dovedete si například představit, že si drobný a levný analyzátor přibližně za jedno Euro připojíte na vlastní mobilní telefon a zjistíte si, zda ve vašich potravinách nejsou pesticidy či alergeny? Tato budoucnost je již za dveřmi, festival představí jeho prototyp.

Stavební konstrukce z marshmellows

Expozice ČVUT z Fakulty stavební zase předvede hravou formou, čím se zabývají stavební inženýři. Stavby domů, budov, hal a objektů, jejichž větší část je umístěna na zemi, to vše si představíme pod pojmem stavba. A každá taková stavba musí mít svou konstrukci. A že to opravdu není jednoduché! Pomocí konstrukcí ze špejlí, kartonu nebo dokonce z marshmellows to lze snadno otestovat. Nevěříte? Sledujte festival online a nic vám neunikne.