Vily Grébovka je dnes rezidencí CEELI Institutu, což je obecně prospěšná společnost pro postgraduálního vzdělávání právníků ze zemí bývalého východního bloku. Institut také zaplatil celou rekonstrukci, která stála 200 milionů korun. Vila ale zůstává v majetku městské části Praha 2, která ji institutu pronajala na 50 let.

Rekonstrukce pod dohledem

Při rekonstrukci byli na místě přítomni pracovníci Národního památkového ústavu, kteří sledovali, aby vile zůstal ráz, který mu dali Antonín Barvitius a Josef Schulz. Rekonstrukci vily a přilehlých částí jsme prováděli po etapách od roku 2003 do června 2007,“ uvedl projektový manažer celé stavby František Mareš ze společnosti Skanska CZ.

„Při rekonstrukci restaurátoři vrátili do původní podoby malby a sgrafita vlysu korunní římsy, malby v nikách na východní a západní části fasády, kamenné a zděné prvky a kovové zdobné mříže zábradlí teras a balkónů. Rekonstruovány byly pouze ty prvky, kde se dochoval originál nebo detailní archívní dokumentace. Ostatní části byly navrženy v soudobém jednoduchém pojetí s důrazem na perfektní detail,“ dodává Mareš.

Od renesance po srp a kladivo

Vila byla postavena ve stylu italské renesance v letech 1871-1888 jako letní sídlo průmyslníka Moritze Gröbeho. Ten ji prodal v roce 1905 spolu s parkem Vinohradům. Park i vila pak sloužily k různým účelům až do roku 1945, kdy byla poškozena bombardováním a požárem. Při rekonstrukci možná inspiroval pás fresek s motivy dětí k tomu, aby byl z vily vytvořen Dům pionýrů a mládeže, který sloužil od mezi lety 1952 a 1992 mimoškolní činnosti mládeže. Úpravy v socrealistickém stylu se k původním návrhům Barvítka a Schulze nevrátili. Dnes je z nich zachován jediný detail a to na přání lidí z CEELI Institutu – srp a kladivo ve hvězdě, skryté mezi klasickými ornamenty stropu. Má to být připomenutí toho, co se ve vile odehrávalo v době komunismu.

„Vila Gröbovka bude jakožto sídlo CEELI Institutu využita k práci v oblasti obecného prospěchu, lidské důstojnosti a k upevnění základů společnosti prosazováním norem právního státu,“ uvedl Michael Diedring, výkonný ředitel CEELI Institutu. Upozornil také, že i když je nyní vila školícím střediskem, bude mít veřejnost čas od času alespoň zčásti možnost ji navštívit, například při různých akcích konaných v Havlíčkových sadech. Pravděpodobně nejbližší šance je tedy na podzim při Vinohradském vinobraní.

Volně přístupný je Viniční altán, jehož rekonstrukce trvala dva roky a byl otevřen v roce 2004. Nabízí posezení v restauraci s ochutnávkou vín z přilehlé vinice Grébovka a pořádání svatebních obřadů a nejrůznějších společenských událostí. Další rekonstrukce pak čeká na romantickou zříceninu vybudovanou Moritzem Gröbem nedaleko od vily, kde kdysi bývala také restaurace. Projekty jsou připravené, jen záleží na finančních možnostech Prahy 2.