Točná je oblíbeným výletním místem nejenom pro piloty, ale i pro celé rodiny. Pravidelně totiž pořádá Den otevřených dveří hangáru s historickými letadly. Přijďte se podívat do hangáru na nové přírůstky, těšit se můžete i na vzlety a přistání.

Trochu z historie

Historie Točné se píše už od 20. let minulého století, kdy se okolní svahy začaly využívat pro plachtění. Na jaře 1946 zde vzniklo Plachtařské výcvikové středisko Českého národního aeroklubu a byla zahájena stavba letiště.

Od 60. let patřilo letiště motorovému létání, objevily se tu také první vrtulníky. Na nich probíhal výcvik, a to včetně nočních přistání na osvětlený heliport.

Po roce 1989 provoz letiště pomalu ustával, kvůli nevyřešeným vztahům s majiteli pozemků pod dráhou. Ty navíc vedly ke zkrácení dráhy. Ale naštěstí se novému majiteli povedlo problémy vyřešit a v roce 2011 bylo letiště znovu otevřeno, navíc s historicky nejdelší dráhou - 870 metrů. A tak díky tomu můžete obdivovat unikátní historické letouny.

Co mají ve sbírce?

Prohlédnout si tu můžete například jedinečný stříbrno-červený letoun Electra 10A z roku 1937 s nápisem Baťa. Československý podnikatel a nevlastní bratr Tomáše Bati si jej toho roku zakoupil a uskutečnil s ním cestu kolem světa.

Dalším skvostem je také první československé poválečné letadlo Sokol M1C vyrobené v roce 1947. Je produktem podniku Automobilové závody v Chocni. Výroba tohoto třímístného sportovního, cvičného a cestovního stroje začala v roce 1946. Jde o velkou vzácnost, existují totiž pravděpodobně už jen dva letuschopní Sokoli M1C, náš český a druhý v Anglii.

Na Točné jsou k vidění i dvě klasické „Anduly“, tedy známé dvouplošníky Antonov AN-2, slouží zde jako atrakce pro děti i dospělé a jsou v neletuschopném stavu.