Praha patří mezi města, která se už počátkem 20. století mohla pyšnit pravidelnou autobusovou dopravou. Na první lince, která měřila 1,6 km a spojovala Malostranské náměstí a Pohořelec, se cestující poprvé svezli 7. března 1908. Provozovaly ji Elektrické podniky (předchůdce Dopravního podniku) a do začátku měly celkem čtyři autobusy různých továrních značek – FIAT, Gaggenau, Laurin a Klement a Ariés.  

Brzy, 1. května 1908, byla trasa prodloužena přes Karlův most na Křižovnické náměstí. Jenže se množily neustálé technické potíže a vážné nehody, a tak byla v listopadu 1909 linka definitivně zrušena. Podruhé pražské autobusy Elektrických podniků vyjely v roce 1925. Provoz na lince Vršovice – Záběhlice byl zahájen 21. června 1925, další linky následovaly. O rok později přibyla i jízda vyhlídkovým autokarem. Od roku 1932 v Praze jezdí také noční autobusy.

Vozový park se zpočátku skládal z vozidel výhradně tuzemské výroby, převážně továrních značek Škoda, Tatra, Praga a Walter, později se rozrostl o maďarské autobusy Ikarus a veleúspěšné československé Karosy. Dnes po naší metropoli jezdí převážně autobusy Karosa - Renault City Bus a autobusy české značky SOR.

Co uvidíte v Letňanech?

Na ploše autobusového terminálu bude 13. dubna vystaveno cca 40 současných autobusů všech dopravců Pražské integrované dopravy. Program je ale daleko bohatší, zahrnuje i jízdy historickými autobusy a trolejbusem do okolí. Těšit se můžete na kloubové i standardní Ikary, Karosy a různé typy škodovek, ale také na elektrobus anebo parciální trolejbus. Své dveře návštěvníkům otevře také koordinační dispečink PID.

Nejen autobusy

Zajímavá budou i vozidla Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy a Hasičského záchranného sboru Dopravního podniku hl. m. Prahy. Městská policie zase spolu s BESIPem odprezentuje bezpečnost v dopravě a pro děti budou připraveny zábavné atrakce, stánky s občerstvením.

Z Letňan vyjedou také historické autobusy na vyjížďkové trasy a v rámci vzájemné spolupráce budou nejen Pražané moci za zlevněné vstupné či jiné zvýhodnění navštívit Hvězdárnu Ďáblice, Bobovou dráhu Prosek, Zámek Ctěnice či Chvalský zámek.