V Praze se Hradozámecká noc uskuteční ve čtyřech lokalitách: ve Chvalském zámku, v Invalidovně, ve Valdštejnském paláci - sídle českého Senátu - a již tradičně také v Zahradách pod Pražským hradem.

Na Chvalském zámku to bude od 17.00 do 22.00 hodin. Těšit se můžete na speciální komentované prohlídky s cestovatelem Emilem Holubem i prohlídky bez průvodce, divadelní vystoupení (mimo prohlídky), exotickou kuchyni s kulinářským workshopem aneb jak se vaří v Africe, chybět nebude ani občerstvení. Čas po běžné zavírací hodině nabídne například zážitkový program pro rodiny s dětmi s novou výstavou EGYPT – dar Nilu. Na děti čeká také dobrodružná výprava Za pokladem ztraceného města v rámci interaktivní sklepní herny. A pro koho to bude ještě málo, může po vzoru Emila Holuba objevit další tajemný podzemní prostor na Chvalské tvrzi.

Invalidovna bude mít otevřeno od 19.00 do 22.00 hodin. Čekají tam na vás speciální večerní prohlídky, na kterých budete moci krom běžně nepřístupných prostor poznat taktéž příběhy osob, které zde kdysi skutečně žily. Zažít budete moci taktéž speciální prohlídku, která vtipnou formou ukáže rozdíly v myšlení architekta 18. a 21. století.

Ve Valdštejnském paláci se můžete vydat na komentovanou či individuální prohlídku od 9.00 do 21.00 hodin. Mimo jiné nahlédnete do unikátní kaple sv. Václava, která je součástí sídla Senátu a přístupná bývá jen výjimečně. Ve Valdštejnské zahradě se s dětmi můžete zúčastnit vědomostního kvízu a v podvečer na prvním nádvoří navštívit vrchol celého dne – rytířský turnaj.

V Zahradách pod Pražským hradem se po západu slunce můžete těšit na jedinečnou atmosféru romantiky při rozsvícených pochodních. V programu nebudou chybět ukázky šermu či dobových bojových umění. Zájemci si mohou vyzkoušet lukostřelbu, nebo hod nožem či sekyrou pod dohledem profesionálů. Připraveny budou komentované prohlídky s odborným výkladem o historii zahrad. Zahrady budou otevřeny už od 10.00 hodin.

Vstup do Senátu je zdarma, na dalších místech se platí vstupné. Podrobný program Hradozámecké noci najdete na webových stránkách: npu.cz