Dny otevřených dveří historických objektů Úřadu vlády se vracejí po koronavirové pauze. V Loretánské ulici v řadové zástavbě můžete navštívit budovu, jež získala jméno podle hraběte Sigismunda Valentina Hrzána z Harrasu, který ji získal počátkem 18. století.

Trochu z historie

Palác byl v letech 1949–1952 radikálně adaptován z činžovního domu ve výstavný palác. Sloužil reprezentačním účelům Ministerstva informací a osvěty a v roce 1961 přešel do vlastnictví tehdejšího Úřadu předsednictva vlády.

K jeho historii patří také slavní obyvatelé. Spjat je s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem, jenž zde bydlel s rodinou mezi lety 1894–1896 v jednom z tehdejších nájemních bytů. Nebo také se slavným malířem Ferdinandem Engelmüllerem a Janem Slavíčkem, který z okna tzv. dolního domu namaloval řadu známých obrazů s pohledy na Prahu.

Během rekonstrukce Strakovy akademie od července do října 2018 odtud dokonce úřadoval premiér a zasedala vláda.

Současnost paláce

V současné době jeho prostory slouží především k přijímání státních návštěv či konání slavnostních obědů, večeří nebo významných zasedání a konferencí. Pyšní se gobelínovým sálem nebo terasou s úchvatným výhledem na naše hlavní město.

Stálé výstavy

Návštěvníky čeká prohlídka reprezentačních prostor s odborným výkladem průvodců. Kromě nádherných interiérů si můžete prohlédnout také stálé výstavy Symboly republiky a Můj stát anebo si užít jedinečný výhled z terasy paláce.